Port Gdynia przygotowuje się do budowy portu zewnętrznego. Pod koniec minionego roku otrzymano tzw. decyzję środowiskową, a w ostatnich dniach rozpoczęto badania dna morskiego. To największa inwestycja w 100-letniej historii Portu Gdynia.
Tak będzie wyglądać Port Zewnętrzny w Porcie Gdynia. Źródło: UM Gdynia/ZMPG
- Wstępny koszt budowy portu zewnętrznego to 4 mld zł
- Powstanie m.in. sztuczny ląd
- Do Portu Gdynia będą wpływać największe statki
Rozpoznanie dna morskiego w Porcie Gdynia rozpoczęto od badań ferromagnetycznych, które pozwolą wykryć obiekty niebezpieczne, w tym np. pozostałości po II wojnie światowej. Po ich zakończeniu morskie dno zostanie zbadane pod względem budowy geologicznej.
W ramach obu badań sprawdzona zostanie cała powierzchnia akwatorium, na terenie którego mają powstać falochrony i pirs zewnętrzny.
Źródło: UM Gdynia/ZMPG
Jest to kolejny krok na etapie przygotowania dokumentacji do uruchomienia projektu uniwersalnego pirsu zewnętrznego w Porcie Gdynia. Badania są niezbędne do pobrania odpowiednich próbek, które następnie przekażemy do analiz. Na tej podstawie powstanie dokumentacja geologiczno-inżynierska, która zostanie przedłożona do zatwierdzenia w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – tłumaczy Maciej Krzesiński, dyrektor ds. handlowych Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
Port Gdynia – budowa portu zewnętrznego
Inwestycja ma być przeprowadzona w partnerstwie publiczno-prywatnym. W jej ramach powstanie sztuczny ląd – pirs (przedłużenie mola Węglowego) o powierzchni około 150 ha oraz głębokowodny terminal kontenerowy o rocznej zdolności przeładunkowej 2,5 mln TEU.
Port zewnętrzny będzie obsługiwać statki kontenerowe o długości ponad 400 m i zanurzeniu sięgającym do 16 m. To największe jednostki, jakie mogą wpłynąć na Morze Bałtyckie (tzw. baltimaksy). Wstępna wartość inwestycji wynosi 4 mld zł.
Każdego roku do budżetu Gdyni z tytułu funkcjonowania nowego obiektu wpływać będą 22 mln zł. Ponadto pracę ma dostać ponad 700 osób. Według planów, pierwsze statki w porcie zewnętrznym zostaną obsłużone w 2027 r.
Zobacz także. Kraków: palowanie na budowie drogi ekspresowej S7
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.