• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przekop Mierzei Wiślanej. Nowa umowa podpisana

Opublikowano: 26-01-2024 Źródło: Urząd Morski w Gdyni, inzynieria.com

Podpisano umowę na IV etap budowy drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska. Dotyczy robót pogłębiarskich na rzece Elbląg. Najważniejszą częścią całego przedsięwzięcia był przekop przez Mierzeję Wiślaną. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni.


Przekop Mierzei Wiślanej. Fot. materiały prasowe NDI/BESIX Przekop Mierzei Wiślanej. Fot. materiały prasowe NDI/BESIX
  • Droga wodna Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska będzie mieć 22 km
  • Przekop Mierzei Wiślanej ma 1,3 km długości oraz 5 m głębokości
  • Inwestycja posiada program wieloletni

Przekop Mierzei Wiślanej, ale nie tylko

Droga wodna Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska będzie mieć 22 km długości i szerokość od 60 do 120 m. W ramach I etapu zbudowano kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Przekop otwarto we wrześniu 2022 r. Został wykonany w miejscowości Nowy Świat, ma 1,3 km długości oraz 5 m głębokości. Prace zasadnicze w zakresie II etapu (budowa mostu obrotowego w Nowakowie, obudowa brzegów rzeki Elbląg na długości około 10,4 km i roboty czerpalne na odcinku 3,8 km) zostały zakończone. Jak informuje Urząd Morski w Gdyni, aktualnie trwa procedura odbiorowa. Do dokończenia pozostają prace pogłębiarskie, których realizacja uzależniona jest od panujących warunków atmosferycznych.

III etap polegał na budowie toru wodnego o długości 8,2 km i głębokości 5 m na Zalewie Wiślanym. Ten zakres zakończono w maju 2023 r.

Co w ramach kolejnego kontraktu?

W ramach najnowszej umowy na rzece Elbląg wykonany zostanie tor wodny o długości 8,6 km i głębokości 5 m. Prace będą prowadzone w podziale na dwa odcinki: o długości 6,6 km od Zalewu Wiślanego w górę rzeki oraz o długości 2 km mniej więcej od zrzutu oczyszczalni ścieków do rozwidlenia rzeki i Kanału Jagiellońskiego (odcinek P1–P2).

Na drugim z tych odcinków planowane są badania i oczyszczanie dna z przeszkód ferromagnetycznych (np. złom, elementy żelbetowe, pozostałości militarne). Wykonane też będzie nowe oznakowanie nawigacyjne (osiem pław).

Przewidywana kubatura prac wynosi około 1,5 mln m3. Urobek zostanie wbudowany w wyspę na Zalewie Wiślanym. Prace będą prowadzone w sposób umożliwiający utrzymanie ciągłości żeglugi. Wszystko ma być gotowe do 20 listopada 2024 r.

Źródło: Urząd Morski w Gdyni Źródło: Urząd Morski w Gdyni

Warto podkreślić, że poza tymi etapami robót budowlanych, w ramach całego programu wieloletniego budowana jest także pogłębiarka URSA. Wodowanie miało miejsce we wrześniu poprzedniego roku, a odbiór planowany jest na II kwartał 2024 roku.

Komentarz, Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni:

Tor wodny na rzece Elbląg stanowi część drogi wodnej, a odcinek objęty niniejszym kontraktem składa się z brzegów, nowo obudowanych i wzmocnionych w ramach drugiego etapu, natomiast na odcinku od P1 do P2 brzegi nie są umocnione i zgodnie z decyzją środowiskową takie pozostaną. Planowane przedsięwzięcie obejmuje pogłębienie istniejącego toru. Podstawowa szerokość mierzona w dnie wyniesie 60 m, ze względu na zabudowę mieszkaniową wsi Nowakowo na odcinku około 900 m zostanie zawężona do 40 m, a na ostatnich dwóch kilometrach wyniesie 20 m.

Po co inwestycja z przekopem Mierzei Wiślanej?

Celem jest, by statki płynące do portu w Elblągu pokonywały trasę o 94 km krótszą niż przez kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Pilawską i by jednocześnie były to jednostki większe: o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.

Przekop Mierzei Wiślanej. Źródło: inzynieria.com Przekop Mierzei Wiślanej. Źródło: inzynieria.com

Zobacz nasz serwis specjalny PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia