Podpisano umowę na IV etap budowy drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska. Dotyczy robót pogłębiarskich na rzece Elbląg. Najważniejszą częścią całego przedsięwzięcia był przekop przez Mierzeję Wiślaną. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni.
Przekop Mierzei Wiślanej. Fot. materiały prasowe NDI/BESIX
- Droga wodna Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska będzie mieć 22 km
- Przekop Mierzei Wiślanej ma 1,3 km długości oraz 5 m głębokości
- Inwestycja posiada program wieloletni
Przekop Mierzei Wiślanej, ale nie tylko
Droga wodna Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska będzie mieć 22 km długości i szerokość od 60 do 120 m. W ramach I etapu zbudowano kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Przekop otwarto we wrześniu 2022 r. Został wykonany w miejscowości Nowy Świat, ma 1,3 km długości oraz 5 m głębokości. Prace zasadnicze w zakresie II etapu (budowa mostu obrotowego w Nowakowie, obudowa brzegów rzeki Elbląg na długości około 10,4 km i roboty czerpalne na odcinku 3,8 km) zostały zakończone. Jak informuje Urząd Morski w Gdyni, aktualnie trwa procedura odbiorowa. Do dokończenia pozostają prace pogłębiarskie, których realizacja uzależniona jest od panujących warunków atmosferycznych.
III etap polegał na budowie toru wodnego o długości 8,2 km i głębokości 5 m na Zalewie Wiślanym. Ten zakres zakończono w maju 2023 r.
Co w ramach kolejnego kontraktu?
W ramach najnowszej umowy na rzece Elbląg wykonany zostanie tor wodny o długości 8,6 km i głębokości 5 m. Prace będą prowadzone w podziale na dwa odcinki: o długości 6,6 km od Zalewu Wiślanego w górę rzeki oraz o długości 2 km mniej więcej od zrzutu oczyszczalni ścieków do rozwidlenia rzeki i Kanału Jagiellońskiego (odcinek P1–P2).
Na drugim z tych odcinków planowane są badania i oczyszczanie dna z przeszkód ferromagnetycznych (np. złom, elementy żelbetowe, pozostałości militarne). Wykonane też będzie nowe oznakowanie nawigacyjne (osiem pław).
Przewidywana kubatura prac wynosi około 1,5 mln m3. Urobek zostanie wbudowany w wyspę na Zalewie Wiślanym. Prace będą prowadzone w sposób umożliwiający utrzymanie ciągłości żeglugi. Wszystko ma być gotowe do 20 listopada 2024 r.
Źródło: Urząd Morski w Gdyni
Warto podkreślić, że poza tymi etapami robót budowlanych, w ramach całego programu wieloletniego budowana jest także pogłębiarka URSA. Wodowanie miało miejsce we wrześniu poprzedniego roku, a odbiór planowany jest na II kwartał 2024 roku.
Komentarz, Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni:
Tor wodny na rzece Elbląg stanowi część drogi wodnej, a odcinek objęty niniejszym kontraktem składa się z brzegów, nowo obudowanych i wzmocnionych w ramach drugiego etapu, natomiast na odcinku od P1 do P2 brzegi nie są umocnione i zgodnie z decyzją środowiskową takie pozostaną. Planowane przedsięwzięcie obejmuje pogłębienie istniejącego toru. Podstawowa szerokość mierzona w dnie wyniesie 60 m, ze względu na zabudowę mieszkaniową wsi Nowakowo na odcinku około 900 m zostanie zawężona do 40 m, a na ostatnich dwóch kilometrach wyniesie 20 m.
Po co inwestycja z przekopem Mierzei Wiślanej?
Celem jest, by statki płynące do portu w Elblągu pokonywały trasę o 94 km krótszą niż przez kontrolowaną przez Rosję Cieśninę Pilawską i by jednocześnie były to jednostki większe: o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości 20 m.
Przekop Mierzei Wiślanej. Źródło: inzynieria.com
Zobacz nasz serwis specjalny PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.