Część mostową seminarium zawdzięczamy dr. inż. Andrzejowi Niemierko, którego jubileusz 70–lecia urodzin mogliśmy świętować w trakcie tego spotkania. Prezentację osiągnięć jubilata przygotował i wygłosił jego kolega ze studiów, prof. dr hab. inż. Wojciech Radomski. Powszechnie znane jest poczucie humoru profesora, którego próbkę zaprezentował szerokiej publiczności i tym razem.

Część merytoryczną otworzył referat dr. inż. Andrzeja Niemierko poświęcony awariom łożysk spowodowanych błędami projektowania i wykonawstwa. W półgodzinnej pigułce zostały przedstawione wieloletnie doświadczenia autora dotyczące błędów w stosowaniu łożysk. Referat został przez uczestników uznany za jeden z trzech najlepszych spośród wygłoszonych podczas seminarium.

Z kolei wykład autorstwa Zofii Gałajdy i Jana Surmiaka, rzeczników patentowych Instytutu Badawczego Dróg i Mostów oraz Instytutu Transportu Samochodowego, dotyczył ochrony własności przemysłowej firm, działających na rzecz budownictwa. Nie mógł być z natury rzeczy tak afektywny jak pierwszy, ale poruszał ważne zagadnienia istotne dla działalności przedsiębiorstw w Polsce, wskazując na szanse i zagrożenia wprowadzenia jednolitego patentu europejskiego. Uczestnicy seminarium otrzymali zestawienie patentów dotyczących geotechniki, mostownictwa i drogownictwa, opublikowanych w ostatnich latach.

Referat Grażyny Czopek i Mirosława Bajora był poświęcony doświadczeniom ze stosowania metody „zaprojektuj i wybuduj” i został napisany w formie dyskusji między zwolennikiem a przeciwnikiem takiej formy realizacji kontraktów. Prezentacja Mirosława Bajora wzbudziła duże zainteresowanie i burzliwą dyskusję, zaś w ankietach uczestników znalazła się wśród trzech najlepszych wystąpień. Wielka szkoda, że nie mogła w prezentacji uczestniczyć współautorka, nad czym ubolewało wielu uczestników spotkania. Najpewniej ocena referatu byłaby o dwie lokaty wyższa. 

W czwartym wystąpieniu Wojciech Małecki, przedstawiciel firmy KPRM, podzielił się swoimi doświadczeniami ze stosowania pali przemieszczeniowych formowanych w gruncie metodą dynamiczną. Z zainteresowaniem słuchaczy spotkało się przedstawienie nowych aspektów wykonywanych od kilkudziesięciu lat pali Franki.

Drugą sesję otworzył i poprowadził Marek Wazowski, prezes KPRM, współorganizatora seminarium. W pierwszym wykładzie Czesław Szymankiewicz opowiedział o doświadczeniach z poszerzaniem podstaw pali metodą iniekcji strumieniowej. Referat był wynikiem projektu realizowanego w IBDiM i zawierał ciekawe wyniki oraz wnioski z badań pali wykonanych w tej technologii.

Kolejne wystąpienie należało do Janusza Sobolewskiego i dotyczyło podpór mostowych z gruntu zbrojonego geosyntetykami. Prezentacja nowatorskich zagadnień i długoletnie doświadczenie prelegenta zyskały duże uznanie uczestników - uznali oni ten referat za najlepszy ze wszystkich wygłoszonych w trakcie spotkania. 

Okładkę materiałów seminaryjnych zdobi fragment obudowy pierwszego w Polsce tunelu wykonanego zmechanizowaną tarczą płuczkową pod Wisłą w Warszawie, który jest wyeksponowany na terenie IBDiM. O realizacji tego tunelu opowiedział Krzysztof Michalczuk z firmy PRG Metro. 

Ostatni referat również pochodził bezpośrednio z budowy. Praktyczne aspekty budowy mostów metodami nasuwania i rusztowań przesuwnych omówił Artur Salachna z firmy Mota Engil. Jeden z uczestników seminarium tak podsumował ten występ: „To było bardzo ciekawe. Prosty kierownik budowy powiedział co mu leży na sercu”. 

Ekspertem zewnętrznym warszawskiego spotkania był prof. Kazimierz Flaga, który podsumował zaprezentowane referaty. Profesor znany jest ze swojej życzliwości do innych ludzi i również tym razem nie szczędził ciepłych słów jubilatowi i wszystkim prelegentom.

Uczestnicy seminarium ocenili je na piątkę z minusem (4,78 w szkolnej skali ocen) i w 99 % zadeklarowali, że chcieliby uczestniczyć w kolejnym tego typu spotkaniu, które zaplanowano na 21 marca 2013 r.. Będzie ono dotyczyło głębokich wykopów, w tym budowy II linii metra w Warszawie.