• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przedłuża się rewitalizacja Kanału Elbląskiego

Opublikowano: 10-03-2014 Źródło: PAP

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku poinformował, że z powodu przedłużającej się rewitalizacji Kanału Elbląskiego, w tym sezonie nie będzie możliwe uprawianie żeglugi na odcinku z pochylniami oraz między śluzami Miłomłyn i Zielona.


Fot. z archiwum Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Fot. z archiwum Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Z powodu trwającej od ubiegłego roku rewitalizacji Kanału Elbląskiego, w tym sezonie żeglowanie na odcinku z pochylniami oraz między śluzami Miłomłyn i Zielona nie będzie możliwe. Cała długość kanału będzie dostępna dopiero w 2015 r.

Fot. z archiwum Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Fot. z archiwum Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Całość prac remontowych miała się pierwotnie zakończyć do grudnia br., ale pochylnie miały zostać udostępnione żeglującym w maju tego roku. Opóźnienie spowodowane jest trudnościami, na które natrafił wykonawca w trakcie rewitalizacji. Część XIX-wiecznych urządzeń jest w gorszym stanie, niż sądzono. Niekompletna okazała się również dokumentacja zabytkowego kanału.

Dotychczasowe prace w ramach rewitalizacji kanału

Do tej pory ukończono modernizację kanału na szlakach żeglownych: Miłomłyn-Ostróda-Stare Jabłonki, Miłomłyn-Iława oraz Jeziora Ruda Woda-Jezioro Bartężek. Przebudowano już śluzy Ostróda i Mała Ruś, które mają zostać udostępnione za 2 miesiące. Trwa jeszcze modernizacja śluz Miłomłyn i Zielona. Przed wykonawcą jeszcze odbudowa 5 zabytkowych pochylni: Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny. Odcinek między nimi ma zostać pogłębiony do kończ tego roku.

Całość inwestycji to koszt w wysokości około 115 mln zł, z czego część pochodzi z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Rewitalizacja zabytkowego Kanału Elbląskiego, najdłuższego kanału żeglownego w Polsce, ma poprawić warunki żeglugowe i bezpieczeństwo wodniaków.

Zobacz też: Modernizacja Kanału Elbląskiego

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia