Biurowce, które powstają nie tylko w Warszawie, ale także w innych dużych miastach Polski, przykuwają wzrok nietypowymi bryłami, nowoczesnymi fasadami, a także rozmiarami. Ich zrealizowanie nie byłoby jednak możliwe, bez często bardzo skomplikowanych prac geotechnicznych, które prowadzone są na samym początku procesu inwestycyjnego. Jakie wyzwania stawiają przed wykonawcą prac geotechnicznych budynki wysokościowe? Odpowiedzi na to pytanie udzielał Łukasz Ledziński z firmy Keller Polska sp. z o.o. podczas II Konferencji „Budownictwo Podziemne”, która odbyła się w Krakowie w połowie września br.

Wykonawca odpowiedzialny za realizację prac podziemnych w ramach realizacji budynków wysokościowych musi uwzględnić przede wszystkim problemy związane z dwoma żywiołami: wodą oraz ziemią. Podczas planowania tego typu inwestycji należy brać pod uwagę m.in. zagadnienia związane z wpływem głębokiego wykopu na budynki sąsiadujące oraz przenoszenie obciążeń budynku wysokościowego na płytę fundamentową (grunt) oraz ewentualne pale lub barety. W przypadku realizacji obiektów wysokościowych niezwykle istotne okazuje się również uwzględnienie przenoszenia obciążeń od wiatru. Na etapie planowania prac geotechnicznych nie można pominąć również kwestii związanych z ograniczeniem napływu wody do głębokiego wykopu, a także ryzyka utraty stateczności dna.

Sienna Towers

W styczniu 2016 r. w Warszawie, nieopodal ronda Daszyńskiego, rozpoczęła się realizacja kompleksu biurowego Sienna Towers, w skład którego wejdą trzy budynki. Dwa z nich będą mieć wysokość 130 m, a jeden 86 m. Inwestor odpowiedzialny za budowę obiektu powierzył firmie Keller Polska wykonanie prac podziemnych. W przypadku tej inwestycji konieczne okazało się wykonanie ściany szczelinowej o grubości 1,0 m. Ściana o łącznej długości w planie 515 m zostanie posadowiona na głębokości 30–34m p.p.t. i zostanie wydłużona dodatkową pionową przesłoną jet grouting do głębokości 50–55m p.p.t. W ramach prac geotechnicznych i własnego projektu posadowienia fundamentu zespolonego (Combined Pile Raft Foundation) firma wykona dodatkowo 189 baret o głębokości dochodzącej do 38 m – większość z tymczasowymi słupami stalowymi dla metody podstropowej. Ważnym elementem tej inwestycji będzie również wykonanie tunelu łączącego budowany obiekt z istniejącą stacją metra Rondo Daszyńskiego.

Concept Tower

Wśród przykładów innych ciekawych realizacji wymienić należy np. warszawski Concept Tower, który powstał przy ul. Grzybowskiej 87. Podczas budowy, która prowadzona była w roku 2011, po raz pierwszy zastosowano kolumny jet grouting o średnicy 3,5 m. W tym przypadku na dość małej powierzchni (około 2,5 tys. m2) znaleźliśmy się w takiej niecce, która sięgała aż 50 m. Wykonaliśmy ściany szczelinowe oraz przesłonę przeciwfiltracyjną. Dzięki temu nie trzeba było wykonywać projektu oraz ubiegać się o pozwolenie wodno-prawne – mówił Łukasz Ledziński.

Q22

Na liście obiektów, których budowa wiązała się z wykonaniem skomplikowanych prac geotechnicznych, znajduje się także biurowiec Q22, którego wysokość wynosi 155 m. Jest to jeden z najwyższych biurowców oddanych do użytku w 2016 r. Podstawowym problemem podczas realizacji prac geotechnicznych w ramach tego przedsięwzięcia były bardzo głębokie ściany szczelinowe, sięgające do głębokości ponad 50 m. Przed przystąpieniem do prac wykonaliśmy analizę, dzięki której okazało się, że doszło do bardzo ciekawej sytuacji. Otóż okazało się, że obciążenia przekazywane przez ponad 150-metrową wieżę na długie barety powodują większe osiadania niż na barety krótkie. Stało się tak dlatego, że stopy długich baret przekazywały obciążenia na iły, które znajdowały się na głębokości od 2 do 5 m poniżej tych baret – mówił Łukasz Ledziński. Jak wykonawca poradził sobie z tym problemem? Zastosowano metodę kompleksową, polegającą na wykonaniu krótszych ścian (32 m), krótszych baret i wzmocnieniu ich stóp poprzez przesłony jet grouting. Metoda ta okazała się skuteczna.

Więcej >>>