Otwarty w październiku br. drugi terminal kontenerowy w Gdańsku, to nie tylko projekt, który zdecydowanie wpłynął na znaczenie Portu Gdańsk, ale również dowód na to, że w naszym kraju realizowane są prace geoinżynieryjne na światowym poziomie.
Fot. DCT Gdańsk
24 października br. oficjalnie otwarte zostało drugie głębokowodne nabrzeże kontenerowe DCT Gdańsk. To największa inwestycja prywatna z sektora portowego, zrealizowana w ostatnich latach w Polsce, i jednocześnie jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki niej DCT Gdańsk umocnił się na pozycji lidera jako największy i najszybciej rozwijający się terminal głębokowodny w rejonie Morza Bałtyckiego, do którego bezpośrednio zawijają statki z Dalekiego Wschodu.
Nowe głębokowodne nabrzeże T2 ma długość 650 m i zostało wyposażone w pięć nowoczesnych i największych na Morzu Bałtyckim suwnic nabrzeżowych STS, umożliwiających obsługę statków o pojemności ponad 20 tys. TEU. Potencjał przeładunkowy DCT Gdańsk zwiększył się do 3 mln TEU rocznie.
DCT2 – Prace geotechniczne
Nie ulega wątpliwości, że rozbudowa głębokowodnego terminala kontenerowego była jedną z najbardziej wymagających inwestycji pod względem zaawansowania prac geoinżynieryjncyh, jakie zrealizowano w ostatnim czasie w naszym kraju. Ich wykonanie powierzone zostało firmie Keller Polska sp. z o.o., która była odpowiedzialna za opracowanie i realizację geotechniczną części projektu dotyczącej nowych stanowisk cumowniczych i sąsiednich placów składowania kontenerów. O największych wyzwaniach i technologiach zastosowanych podczas realizacji tego przedsięwzięcia podczas VI Konferencji „Geoinżynieria w budownictwie” mówił Oskar Mitrosz.
Inwestycja była niezwykle wymagająca przede wszystkim ze względu na to, że prowadzona była na obszarze, który charakteryzuje się złożonymi warunkami gruntowo-wodnymi oraz obecnością osadów morskich i aluwialnych, naniesionych w postaci piasków i słabych warstw organicznych (namuły, torfy) o bardzo niskich parametrach odkształceniowych i wytrzymałościowych.
Firma Keller Polska sp. z o.o. odpowiedzialna była przede wszystkim za wykonanie projektu i przeprowadzenie prac gotechnicznych, które polegały z jednej strony na wzmocnieniu podłoża całości obszaru liczącego 26 ha, a z drugiej na wykonaniu belki odlądowej, która spinała konstrukcję nabrzeża.
Realizację przedsięwzięcia zaczęliśmy od projektu, który to w swojej rozbudowanej formule wymagał wzięcia pod uwagę i przeanalizowania szeregu wymagań zamawiającego (ponad 300 stron), dzielącego obszar inwestycji na poszczególne funkcje. Musieliśmy uwzględnić również kryteria deformacji (dopuszczalne osiadania czy spadki). Istotne były także obciążenia od składowania kontenerów, pojazdów specjalnych oraz obciążenia użytkowe. Na koniec, przeanalizowaliśmy wszystkie strefy w kontekście uwarunkowań geologicznych – tłumaczył Oskar Mitrosz.
Sam projekt wykonawczy inwestycji został podzielony na kilka stref, które w rzeczywistości zostały jeszcze podzielone na podstrefy.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.