W ramach tej inwestycji powstanie elektrownia wodna o mocy 80 MW, jaz o 15 przęsłach, śluza żeglowna (z miejscami postoju jednostek pływających, w tym lodołamaczy), koryto obejścia stopnia. Nie zapomniano o zaprojektowaniu przepławek dla ryb oraz urządzeń do spływu ryb w dół rzeki.

Stopień wodny Siarzewo będzie wyposażony w elektrownię o mocy około 80 MW, co umożliwi produkcję energii elektrycznej z odnawialnego źródła i zapewnienie energii elektrycznej niezbędnej do rozruchu elektrowni systemowych dla potrzeb Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w sytuacji tzw. blackoutu – mówił podczas uroczystości podpisania porozumienia ws. budowy stopnia Mariusz Gajda, wiceminister środowiska.

Jak zapewnia RDOŚ, podjęto działania, w wyniku których spełniony zostanie obowiązek kompensacji przyrodniczej, tj. odtworzone zostaną utracone siedliska oraz miejsca bytowania gatunków zwierząt i roślin będących pod ochroną (w ramach obszarów Natura 2000) - nadrzeczne łęgi (około 500 ha), wyspy śródrzeczne oraz starorzecze.

Więcej o tym projekcie przeczytasz w artykule: 2,2 mld zł na stopień wodny i elektrownię na Wiśle


Stopień wodny ochroni przed powodzią?

Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nadano rygor natychmiastowej wykonalności, ponieważ inwestycję należy oceniać w kategorii działań na rzecz istotnego interesu społecznego i jednocześnie ważnego interesu strony, związanego z poprawą bezpieczeństwa powszechnego. Stopień wodny Siarzewo jest obok istniejącego stopnia we Włocławku niezwykle istotnym elementem infrastruktury przeciwpowodziowej - zaznaczono w komunikacie. Ministerstwo środowiska naciska na budowę drugiego stopnia wodnego właśnie ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego - stopień we Włocławku funkcjonuje już od ponad 40 lat, regulując przepływ wody na wiślanym Zbiorniku Włocławskim. 

Budowa stopnia wodnego w Siarzewie związana jest też z użeglowieniem Wisły - jednym z czołowych projektów Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.


Przeczytaj także: Oceanarium w Gdańsku: konieczna wymiana gruntu i palowanie na dużą skalę