Dzięki radarowi możliwe będzie rozpoznawanie i prognozowanie groźnych zjawisk meteorologicznych w promieniu 100 km od Jeziora Goczałkowickiego.

Generalnie, najważniejszym produktem pracy radaru meteorologicznego jest obraz przestrzennego rozkładu natężenia opadów atmosferycznych. Dane z naszego radaru umożliwiają precyzyjne określenie obszarów zagrożonych groźnymi zjawiskami z wyprzedzeniem umożliwiającym podjęcie działań prewencyjnych ograniczających ich następstwa – powiedział PAP Piotr Biernat.

Zasięg radaru obejmuje m.in. konurbację katowicką, aglomerację krakowską oraz Bramę Morawską.


Jak z kolei podało Radio Katowice, dane będą weryfikowane w nowym centrum meteorologicznym. Ponadto rozgłośnia poinformowała, że specjalny dron wyposażony w aparaturę meteo będzie regularnie patrolował linię brzegową zbiornika, co umożliwi gromadzenie danych związanych z ekologią i ochroną środowiska w regionie a także z funkcją przeciwpowodziową jeziora.

 

Zbiornik Wody Goczałkowice na Wiśle ma dwa główne zadania. Pierwsze: woda jest ujmowana przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i przekazywana do dwóch stacji uzdatniania: w Goczałkowicach i w Strumieniu.

Jak czytamy na stronie GPW, udział zbiornika Goczałkowice w produkcji całkowitej wody pitnej w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów S.A. w Katowicach wynosi obecnie 30% oraz 38% w uzdatnionych wodach powierzchniowych. Zaopatrzeniem w tę wodę objętych jest ponad 1 mln osób.

Zadanie drugie to funkcja przeciwpowodziowa.

Przeczytaj także: Test drona w kopalni Guido