5,17 mln zł będzie kosztować aktualizacja dokumentacji projektowej dla odcinka obwodnicy Koszalina i Sianowa (droga S6) od węzła Koszalin Wschód do Sianowa. Na tym fragmencie budowanej obwodnicy, o długości 7,9 km, skomplikowane warunki gruntowe uniemożliwiły realizację robót według pierwotnych planów.
Budowa obwodnicy Koszalina. Fot. ilustracyjne: Superingo/Adobe Stock
Początkowo do wzmocnienia podłoża miano wykorzystać kolumny kamienne, jednak z uwagi na fakt, że stwierdzono występowanie m.in. drugiego poziomu wód gruntowych pod ciśnieniem, zrezygnowano z zastosowania tej technologii. Problemem były również wypływy artezyjskie – zwierciadło wody stabilizowało się nawet 2 m powyżej poziomu terenu.
Rezultatów nie przynosiły próby zastosowania nasypu przeciążeniowego i mikrowybuchów. Był też pomysł zastosowania pali przemieszczeniowych, jednak ostatecznie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) nie osiągnęła porozumienia z wykonawcą co do realizacji dodatkowych robót. W związku z tym odcinek wyłączono z pierwotnego kontraktu na budowę obwodnicy Koszalina.
Obwodnica Koszalina i Sianowa. Źródło: GDDKiA
Dla fragmentu od węzła Koszalin Wschód do Sianowa zostanie opracowana nowa dokumentacja projektowa. Wykonawca ma przeanalizować kilka wariantów wzmocnienia podłoża, jak również realizacji wiaduktu kolejowego czy zoptymalizowania niwelety. Umowę już podpisano, a na aktualizację dokumentacji Transprojekt Gdański sp. z o.o. ma osiem miesięcy.
Kolejnym krokiem, w I kwartale 2020 r., ma być przetarg na dokończenie robót budowlanych. Prace powinny zakończyć się w latach 2022-2023, jak jednak napisano, dokładny termin będzie zależał od przyjętych rozwiązań projektowych. Pozostałe fragmenty obwodnicy, o łącznej długości 12 km, będą gotowe jeszcze w tym roku.
Przeczytaj także: Kto zaprojektuje S6 Sianów–Słupsk? Ruszył przetarg
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.