• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Problemy ze wzmocnieniem podłoża budowanej obwodnicy Koszalina i Sianowa

Opublikowano: 05-10-2018 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na dokończenie robót w obrębie obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6. Przyczyną są występujące problemy z podłożem, uniemożliwiające zastosowanie pierwotnie przewidzianej technologii jego wzmocnienia.


Obwodnica Koszalina i Sianowa: układanie mas bitumicznych. Fot. GDDKiA Obwodnica Koszalina i Sianowa: układanie mas bitumicznych. Fot. GDDKiA

Obwodnica Koszalina i Sianowa budowana jest w ramach inwestycji obejmującej powstanie tej obwodnicy oraz odcinka drogi ekspresowej S11 od węzła Bielice do węzła Koszalin Zachód. Zakontraktowane prace mają wartość 645,6 mln zł; umowę na ich wykonanie podpisano z konsorcjum firm Porr S.A. i Polbud-Pomorze sp. z o.o

Orientacyjny przebieg trasy obwodnicy Koszalina i Sianowa. Źródło: GDDKiA Orientacyjny przebieg trasy obwodnicy Koszalina i Sianowa. Źródło: GDDKiA

Nowy przetarg dotyczyć będzie odcinka o długości 7,9 km, od węzła Koszalin Wschód do węzła Sianów Wschód. Dlaczego uruchomienie procedury było jednak konieczne?


Podczas realizacji obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6 stwierdzono na części przebiegu odmienne warunki gruntowe od określonych na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej. Podłoże ze względu na bardzo specyficzną budowę, związaną z występowaniem drugiego poziomu wód gruntowych pod ciśnieniem nie nadawało się do zastosowania pierwotnie planowanej technologii wzmocnienia podłoża (kolumny kamienne) – wyjaśnia GDDKiA. Jak podano, w związku z tym problemem przystąpiono do działania w celu wypracowania nowej technologii: wypróbowano zastosowanie nasypu przeciążeniowego i mikrowybuchów, ale one nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Ostatecznie wykonawca obwodnicy zaproponował technologię pali przemieszczeniowych. W celu realizacji tego pomysłu wykonano szereg ekspertyz i badań gruntu, jednak nie udało się osiągnąć porozumienia z dotychczasowym wykonawcą co do realizacji tych dodatkowych robót. Wyłączono zatem ten odcinek z pierwotnego kontraktu, a dotychczasowy wykonawca realizuje na nim uzgodnione prace zabezpieczające.

Na zaprojektowanie i wdrożenie rozwiązania, które pozwoli na właściwe wzmocnienie podłoża oraz na budowę rzeczonego odcinka, nowy wykonawca będzie miał 25 miesięcy (z możliwością skrócenia terminu do 22 miesięcy).

Pozostałe roboty na odcinkach 1 i 3 (o łącznej długości 12,3 km) zostaną zakończone przez obecnego wykonawcę. Większość trasy zostanie włączona do eksploatacji do końca października 2019 r., poza odcinkiem od obecnej DK6 do węzła Koszalin Północ wraz z węzłem Bielice, który otwarty zostanie już na przełomie kwietnia i maja 2019 r. Pierwotnie planowano, iż obwodnica Koszalina i Sianowa (o łącznej długości 20,1 km) gotowa będzie w lipcu 2018 r.

Przeczytaj także: Umowa na budowę zachodniej obwodnicy Łodzi

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!