Partnerzy portalu

Kto zaprojektuje S6 Sianów–Słupsk? Ruszył przetarg

Opublikowano: 18-04-2019 Źródło: GDDKiA

Ogłoszono przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla odcinka drogi ekspresowej S6 od Koszalina do Słupska o długości 45,2 km. Trasa zacznie się na końcu obwodnicy Koszalina i Sianowa, a skończy na początku obwodnicy Słupska.


Budowa dróg ekspresowych w Polsce. Fot. robsonphoto /Adobe Stock Budowa dróg ekspresowych w Polsce. Fot. robsonphoto /Adobe Stock

Cały ten fragment podzielono na dwa zadania: Sianów–Sławno oraz Sławno–Słupsk. Firma, która zajmie się opracowaniem dokumentacji projektowej, będzie miała na to 12 miesięcy. Po tym czasie złoży wniosek o wydanie decyzji ZRID, na mocy której przejęte zostaną nieruchomości oraz wypłacone będą odszkodowania. Realizacja inwestycji przewidziana jest w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

S6 Sianów–Słupsk. Źródło: GDDKiA S6 Sianów–Słupsk. Źródło: GDDKiA

Zgodnie z planami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), umowa na prace projektowe ma być podpisana w III kwartale tego roku. Decyzja ZRID powinna zostać wydana w II kwartale 2021 r., a przetarg na roboty budowlane powinien być ogłoszony w połowie 2021 r. Dodajmy, że odcinek od Sianowa do Słupska posiada wydaną w 2010 r. decyzję środowiskową oraz opracowane koncepcje programowe. Ogłoszenie obecnego przetargu było możliwe dzięki temu, że w marcu br. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podpisał program inwestycyjny dotyczący budowy drogi ekspresowej S6 na odcinku Sianów–Słupsk. Na wykup gruntów między Sianowem a Słupskiem zabezpieczono 130 mln zł.


Obecnie na terenie woj. zachodniopomorskiego trwa budowa sześciu odcinków S6 od Goleniowa do Koszalina wraz z częścią obwodnicy Koszalina i Sianowa. Mająca liczyć ponad 130 km długości trasa gotowa powinna być jeszcze w tym roku. Łączna wartość inwestycji wynosi blisko 3,9 mld zł.

Jako pierwszy, już na przełomie kwietnia i maja, oddany do ruchu ma być odcinek Goleniów–Nowogard. Przed wakacjami kierowcy powinni wjechać na część obwodnicy Koszalina i Sianowa, a w trakcie wakacji mogą być oddawane z ograniczeniami (tymczasowa organizacja ruchu) fragmenty w rejonie miejscowości Płoty. Na październik zaplanowano koniec robót na odcinku Kołobrzeg Zachód–Ustronie Morskie. S6 od Goleniowa do Koszalina skróci czas przejazdu pomiędzy Szczecinem (stolicą województwa) a Koszalinem (drugim pod względem liczby ludności miastem w regionie) o niemal godzinę.

Przeczytaj także: Kto zaprojektuje kolejny odcinek S19? GDDKiA już wybrała

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!