• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Giżycko: koniec remontu Kanału Niegocińskiego

Opublikowano: 20-05-2019 Źródło: PGW Wody Polskie, UW w Olsztynie

Zakończył się remont Kanału Niegocińskiego w Giżycku. Z powodu degradacji, modernizacji wymagały m.in. umocnienia brzegów. Koszt przeprowadzenia wszystkich prac to ponad 12 mln. zł. Dzięki tej inwestycji sprawniej i bezpieczniej będzie można poruszać się po Wielkich Jeziorach Mazurskich.


Kanał Niegociński po remoncie. Fot. Wody Polskie Kanał Niegociński po remoncie. Fot. Wody Polskie

Kanał Niegociński o długości 1200 m łączy Niegocin i jezioro Tajty. W ramach remontu dokonano rozbiórki starych umocnień brzegów, a w ich miejsce wybudowano nowe – ze stalowej ścianki szczelnej zakończonej oczepem stalowym. Ponadto kanał znów ma głębokość tranzytową odpowiednią dla drogi wodnej klasy Ia.


Było sporo różnych problemów, w tym natury biurokratycznej. Remonty związane z gospodarką wodną są trudne w porównaniu z innymi. Budowa trwała długo, bo od 2016 r. Ja natomiast odpowiadam za Wody Polskie, które powstały w styczniu 2018 r., i mogę powiedzieć, że w zeszłym roku podeszliśmy do tej inwestycji „z kopyta” i dzięki temu udało nam się oddać ten kanał jako ważną, strategiczną drogę wodną na tym terenie – mówił Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Remont Kanału Niegocińskiego. Fot. UW w Olsztynie Remont Kanału Niegocińskiego. Fot. UW w Olsztynie

Termin realizacji prac uległ wydłużeniu m.in. dlatego, że napotykano na kolizje z instalacjami ułożonymi pod dnem kanału, na nieprawidłowych rzędnych. Było to kłopotliwe szczególnie podczas prac związanych z pogłębianiem kanału.


Dodajmy, że w ramach tej inwestycji dokonano także zakupu łodzi inspekcyjno-pomiarowej. Łódź wyposażona jest w echosondę z bocznym przetwornikiem obrazowania 3D do weryfikacji głębokości i stanu dna kanału w każdych warunkach pogodowych.

Dzięki temu wszystkiemu ruch żaglówek z południa na północ będzie teraz możliwy przez oba kanały – Niegociński i Łuczański (łączy Niegocin i Kisajno), co wpłynie na zmniejszenie korków w sezonie żeglugowym. Kanał Niegociński oddano do użytku jeszcze przed rozpoczęciem sezonu żeglugowego.

Przeczytaj także: Resort rozwiewa wątpliwości ws. bursztynu na Mierzei Wiślanej

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!