• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rekordowa budowa fundamentów stacji Trocka

Opublikowano: 07-11-2019 Źródło: Soletanche Polska

W połowie września br. otwarto wschodni północny odcinek II linii metra w Warszawie. Przez pierwsze trzy godziny z trzech stacji: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka skorzystało 18 727 pasażerów. Dużym wyzwaniem była budowa ostatniej z tych stacji. Trocka ma najgłębiej osadzone fundamenty spośród wszystkich stacji warszawskiego metra.


Budowa stacji Trocka. Fot. Soletanche Polska Budowa stacji Trocka. Fot. Soletanche Polska

Teren, na którym powstała stacja Trocka, wykonawcy określili jako „szczególnie wymagający”. To dlatego, że w tym miejscu lustro wody stabilizuje się na wysokości 2,5 m poniżej poziomu gruntu, a warstwy nieprzepuszczalne, do których należy zagłębić fundamenty, miejscami sięgały nawet 60 m. Do tego w trakcie wykonywania ścian szczelinowych napotkano na wiele kolizji z głazami narzutowym. Pracy nie ułatwiała też infrastruktura podziemna, głównie kanalizacja i ciepłociągi. Budowę podziemnej konstrukcji generalny wykonawca, włoska firma Astaldi, zlecił spółce Soletanche Polska. W ramach tego zadania wykonano największe w Europie i jedno z największych na świecie betonowań podwodnych korka betonowego w celu odcięcia dopływu wody do wykopu.

Fot. Soletanche Polska Fot. Soletanche Polska

Obudowę wykopu w technologii ścian szczelinowych, która ma za zadanie powstrzymać parcie gruntu oraz uniemożliwić napływ wód gruntowych do podziemnej konstrukcji, realizowano w trzech zakresach: stacja metra, tory odstawcze, wejścia do stacji. W celu podtrzymywania kolejnych stropów stacji zastosowano barety.

Fot. Soletanche Polska Fot. Soletanche Polska

Głębokość ścian szczelinowych, jakie mieliśmy tutaj do zrealizowania, była na granicy możliwości, jakie daje technologia kopania chwytakami linowymi. Sięgały one w przypadku pięciu sekcji do 60 m głębokości. Nasi koledzy z Francji tego rodzaju fundamenty realizują już za pomocą hydrotrezu. Tory odstawcze okalają płytsze ściany, na co pozwalał układ hydrogeologiczny. Wynika to z faktu, że w miejscach ich realizacji, tj. na głębokości od 32 do 54 m, występują gliny – mówi Krzysztof Graf, kierownik projektu.

Fot. Soletanche Polska Fot. Soletanche Polska

Prace fundamentowe trwały 10 miesięcy. W ramach stacji wykonano 62 sekcje ścian szczelinowych oraz 24 baret (głębokość sekcji sięgnęła 60 m, obwód stacji wynosi 420 m), a torów odstawczych – odpowiednio 94 oraz 77 (głębokość sekcji do 43 m, obwód torów to 620 m). Najgłębsze sekcje były realizowane jedna na dwa dni robocze.

Model przestrzenny fundamentowania:

W trakcie budowy stacji Trocka przenikały się prace wykonywane przez ekipy instalacyjną, fundamentową oraz żelbetową. W pewnym momencie, kiedy pracownicy Soletanche realizowali jeszcze ściany szczelinowe, ekipa żelbetowa wykonywała już płytę fundamentową.

Fot. Soletanche Polska Fot. Soletanche Polska

Cieszę się, że stacja została otwarta i mieszkańcy Targówka mogą w wygodny sposób dostać się do centrum i na bliską Wolę. Realizacja tego zadania to kolejna cegiełka, którą nasz zespół dołożył, wspierając misję Soletanche Polska, jąka jest realizacja projektów ważnych dla pokoleń – podsumowuje Krzysztof Graf.

Przeczytaj także: Liczy się zaufanie – Soletanche Polska generalnym wykonawcą konstrukcji hotelu Arche w Pile

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia