Inwestycja realizowana w Porcie Gdynia pozwoli na przyjęcie największych jednostek wpływających na Morze Bałtyckie, statków klasy Baltimax. Poprawią się też warunki nawigacyjne oraz bezpieczeństwo obiektów hydrotechnicznych. Do tej pory największym kontenerowcem w porcie był mv „Charlotte Maersk”.
Do Portu Gdynia wejdą największe statki wpływające na Bałtyk. Fot. ZMPG
- W Porcie Gdynia trwają prace, które pozwolą cumować największym statkom na Bałtyku
- Będą to kontenerowce o długości do 400 m
- Najdłuższa do tej pory jednostka, która weszła do portu, miała 347 m długości
Trwa przebudowa północnej ostrogi pilotowej, jednego z etapów przedsięwzięcia, dzięki któremu Port Gdynia zwiększy potencjał przeładunkowy i będzie skuteczniej rywalizował z portami bałtyckimi i położonymi w Korytarzu Bałtyk-Adriatyk Transeuropejskich Sieci Transportowych TEN-T. Przebudowa północnej ostrogi pilotowej to kolejny z etapów w ramach projektu pogłębienia toru podejściowego i akwenów wewnętrznych, którego celem jest umożliwienie zawijania statków o parametrach Baltimax oraz poprawa warunków nawigacyjnych i stanu bezpieczeństwa budowli hydrotechnicznych – informuje Zarząd Morskiego Portu Gdynia (ZMPG).
Prowadzone prace pozwolą na przyjęcie dużych kontenerowców o długości do 400 m. Wejście wewnętrzne do portu zostanie poszerzone ze 100 m do 140 m. W tym celu zostanie rozebranych około 43 m ostrogi północnej, a odcinek między ostrogami zostanie gruntownie przebudowany. Po tych działaniach zostaną przeprowadzone prace czerpalne (do głębokości 16 m).
Inwestycje w Porcie Gdynia realizujemy w ramach zrównoważonego rozwoju, oprócz biznesu ważna jest dla nas również tzw. wartość dodana do projektu. W tym przypadku zyskujemy potrójnie, wpływamy na rozwój, bezpieczeństwo oraz ekologię. Działamy z troską o środowisko, odpowiedzialnie i konsekwentnie realizując założone przez na cele – mówi Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.
W Gdyni wykorzystuje się system pilotowy OneBoxRTK, jedno z najlepszych narzędzi do bezpiecznego pozycjonowania i naprowadzania jednostek wpływających do portu. Jak informuje Zarząd, Port Gdynia jest jednym z dwóch portów na świecie korzystającym z poprawek RTK do celów nawigacyjnych zgodnie z wymaganiami międzynarodowych norm IMO i zaleceń IALA. Dlatego zacumował w nim kontenerowiec Charlotte Maersk (o długości 347 m i szerokości 42,8 m), największa do tej pory przyjęta jednostka.
Projekt „Pogłębianie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia – Etapy I i III oraz przebudowa nabrzeży w Porcie Gdynia – Etapy II i III” uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Przeczytaj także: Trwa palowanie w terminalu promowym w Świnoujściu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.