Trwa inwestycja przystosowująca infrastrukturę terminalu promowego w Świnoujściu do obsługi transportu intermodalnego. Zakończono prace palowe na nabrzeżu 5B.
Terminal promowy Fot. Wiesław Mileńko/ZMPSiŚ
- Na długości 186 m nabrzeża 5B wbito 550 pali prefabrykowanych
- Po zakończeniu inwestycji terminal przyjmie promy o długości do 270 m
- Koszt projektu wynosi 185 mln zł netto
Pale prefabrykowane i CFA
Prace palowe na nabrzeżu 5B zostały zakończone. Na długości 186 m wbito 550 pali prefabrykowanych i wykonano ściankę szczelną. Rozpoczęło się zasypywanie tego obiektu. Natomiast na odcinku nabrzeża 5A oraz w rejonie przyszłego łoża rampy do rozładunku promów trwają prace kafarowe.
Równocześnie wykonywane są fundamenty przyszłej estakady przechodzącej ponad torami kolejowymi oraz ul. Dworcową. W tym celu wbito już 36 pali CFA o średnicy 1 m stanowiących podstawę podpór estakady – czytamy w komunikacie.
Wykonywana jest też podbudowa pod warstwy konstrukcyjne nawierzchni parkingu od strony ul. Duńskiej (plac G). Trwa przebudowa układu torowego na placu przy ul. Dworcowej, roboty kafarowe mają wzmocnić grunt.
Większe promy w terminalu
Realizowany projekt jest częścią globalnego przedsięwzięcia służącego optymalizacji łańcuchów logistycznych pomiędzy Skandynawią i Europą Południową. Obejmuje ono m.in. korytarz transportowy Bałtyk–Adriatyk i jest kontynuacją tworzenia morskiej autostrady do portu Trelleborg (prace rozpoczęto w 2014 r.). Przystosowanie świnoujskiego terminalu promowego do obsługi transportu intermodalnego pozwoli na przyjmowanie promów o długości do 270 m.
Obszarem działań objęta jest północna część terminala, tj. stanowiska promowe nr 5 i 6 oraz ich zaplecze. Roboty budowlane obejmują modernizację stanowiska nr 5 w celu uzyskania głębokości technicznej Ht = 12,0 m i dopuszczalnej Hdop = 13,0 m. Samo stanowisko nr 5 jest przedłużane o sąsiednie stanowisko nr 6. W rezultacie powstanie jedna linia cumownicza o długości 294 m, umocnione będzie także dno. Istniejąca rampa przeładunkowa o szerokości 14 m i nośności 60T zostanie przebudowana do nowych parametrów technicznych i uzyska 35 m szerokości i 180T nośności – informuje Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA (ZMPSiŚ).
Przebudowa infrastruktury
Dojdzie też do przebudowy istniejącej i wykonania nowej niezbędnej infrastruktury technicznej na nabrzeżu i zapleczu, w tym przebudowy i budowy torów kolejowych, a także placów manewrowo-postojowych. Zamontowany zostanie rękaw pasażerski, powstanie estakada nad stacją kolejową Świnoujście. Wykonawca prowadzi prace budowlane od 19 września 2019 r. Będą trwały do końca 2021 r.
Całkowity koszt robót budowlanych przekracza 185 mln zł netto, wsparcie z funduszy unijnego instrumentu finansowego CEF (Łącząc Europę) to 75,26% kosztów kwalifikowalnych.
Przeczytaj także: W szczecińskim porcie powstaną nowe nabrzeża przeładunkowe
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.