Jeszcze w tym roku ogłoszony ma zostać przetarg na budowę odcinka Iskrzynia–Miejsce Piastowe drogi ekspresowej S19. Zespół oceny projektów inwestycyjnych rozpatrzył już koncepcję programową (KP), w ramach której dokonano rozpoznania geologicznego podłoża.
Fot. Bartosz/Adobe Stock
Na potrzeby opracowania dokumentacji geologiczno-inżynierskiej przeprowadzono 1261 wierceń o łącznej głębokości 9432,4 m. Wiercono na głębokości od 2,3 do 25 m. Stwierdzono występowanie zróżnicowanych warunków gruntowych. Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), przeważają odcinki o prostych oraz złożonych warunkach gruntowych, warunki skomplikowane występują na odc. w km 57+625 – 57+707 oraz 65+950 – 66+790. Nie występują tereny osuwiskowe, choć dodano, że wskazano jeden obszar potencjalnie predysponowany osuwiskowo, który po pomiarach w ramach monitoringu powierzchniowego (geodezyjnego) oraz monitoringu wgłębnego uznano jako stateczny. Na potrzeby KP powstała też dokumentacja hydrogeologiczna.
Zanim ogłoszony zostanie przetarg na budowę („projektuj i buduj”), koncepcji przyglądać się jeszcze będzie komisja oceny przedsięwzięć inwestycyjnych.
Źródło: GDDKiA
Droga S19 na odcinku Iskrzynia–węzeł Miejsce Piastowe będzie mieć 10,3 km długości i po dwa pasy ruchu. Powstaną węzły Iskrzynia i Miejsce Piastowe, obwód utrzymania drogowego Miejsce Piastowe, do tego m.in. dwie estakady, pięć wiaduktów czy 11 mostów.
Przyszły węzeł Iskrzynia. Źródło: GDDKiA
Źródło: GDDKiA
Cała S19 będzie mieć 570 km, połączy przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą ze Słowacją w Barwinku. Jest elementem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który połączy, wzdłuż wschodniej granicy Polski, państwa bałtyckie z południem Europy.
Przeczytaj także: Ciężki sprzęt na budowie mostu pod Poznaniem. Będzie palowanie [zdjęcia]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.