• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ponad 700 wierceń w miejscu przyszłej drogi S19

Opublikowano: 16-02-2021 Źródło: GDDKiA
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Gotowa jest koncepcja programowa (KP) dla odcinka Babica–Jawornik drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu. W ramach opracowywania dokumentacji dokonano pełnego rozpoznania geologicznego.


Fot. Bartosz/Adobe Stock Fot. Bartosz/Adobe Stock

Fragment Babica–Jawornik ma mieć 11,6 km długości. Będzie przebiegać przez tereny różnorodne: skomplikowane pod względem geologicznym i z dużą różnicą przewyższeń. W ramach badań podłoża wykonano 716 wierceń o łącznej długości 11,6 km (wiercono do 35 m). Przeprowadzono również 319 sondowań (łącznie ponad 2,2 km; głębokość sondowań – do 12 m). Poza dokumentacją geologiczno-inżynierską powstała również hydrogeologiczna.

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Stwierdzono, jak czytamy w komunikacie, że w miejscu przyszłej drogi występują zróżnicowane warunki gruntowe (przeważają odcinki o złożonych i skomplikowanych warunkach). Dodano, iż na badanym odcinku występuje 13 obszarów osuwiskowych i predysponowanych osuwiskowo.

Odbyło się już posiedzenie zespołu oceny projektów inwestycyjnych, kolejnym krokiem będzie rozpatrzenie koncepcji programowej w ramach komisji oceny przedsięwzięć inwestycyjnych. W dalszej kolejności nastąpi ogłoszenie przetargu w formule „projektuj i buduj”, co zaplanowano jeszcze na ten rok.

Budowa drogi ekspresowej S19

Zgodnie z KP, odcinek S19 Babica–Jawornik ma być drogą o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Powstanie m.in. węzeł Strzyżów-Żarnowa, siedem estakad, sześć wiaduktów, trzy przejścia dla zwierząt. W planie jest też tymczasowy łącznik z rondem w miejscowości Jawornik.

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

Cała S19 będzie mieć 570 km, skomunikuje przejście graniczne z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej z granicą ze Słowacją w Barwinku. Jest elementem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który połączy, wzdłuż wschodniej granicy Polski, państwa bałtyckie z południem Europy.

Przeczytaj także: Budowa CPK – wkrótce pracę rozpoczną geotechnicy

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe