Coraz bliżej zamknięcia obwodu sztucznej wyspy, która powstaje na Zalewie Wiślanym. To jeden z elementów budowy drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska z przekopem przez Mierzeję Wiślaną.
Fot. materiały prasowe NDI/BESIX
Roboty na budowie sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym wznowiono w połowie marca – od tamtej pory do końca miesiąca zamontowano 136 podwodnych ściągów, pogrążono 570 m ściany szczelnej grodzy. Zaawansowanie robót kafarowych wynosi około 66%. Obecnie prowadzone są roboty czerpalne i refulacyjne oraz ziemne wewnątrz grodzy.
Fot. materiały prasowe NDI/BESIX
W drugiej połowie kwietnia powinny rozpocząć się prace narzutowe. Kamień hydrotechniczny będzie docierać drogą wodną z Elbląga. Budowa nowej drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną już na tym etapie aktywizuje Port Elbląg. Jego terminale wykorzystywane są do składowania i lada chwila do transportu materiałów niezbędnych do realizacji inwestycji. Całość kamienia hydrotechnicznego, potrzebnego do obudowy sztucznej wyspy, zostanie dostarczona drogą wodną, barkami, właśnie z elbląskiego portu – powiedział kpt. ż.w. Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
Budowa sztucznej wyspy
Fot. materiały prasowe NDI/BESIX
Sztuczna wyspa wypełniona zostanie urobkiem z pogłębienia torów wodnych na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg (na dnie zalewu zalegają namuły). Będzie to obiekt w kształcie elipsy o wymiarach osi 1932 m i 1192 m. Powstaje na wysokości Przebrna, około 2,5 km na południowy wschód od kanału przez Mierzeję Wiślaną oraz na wschód od toru wodnego na Zalewie Wiślanym. Ma być to wyspa o powierzchni 181 ha i pojemności całkowitej 9,2 mln m³.
Przeczytaj także: Budowa sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.