Modernizacja toru wodnego Świnoujście–Szczecin obejmuje pogłębienie toru wodnego do 12,5 m, na odcinku około 62 km, z równoczesnym jego poszerzeniem do 100 m – poinformował Urząd Morski w Szczecinie podczas konferencji informacyjnej.
Fot. Urząd Morski w Szczecinie
- Po zakończeniu inwestycji dopuszczalne zanurzenie statków zwiększy się z 9,5 m do 11 m
- Do portu W Szczecinie zawiną większe jednostki
- Prace mają się zakończyć w 2022 r.
Duży zakres zadań
Inwestycja obejmuje, poza pogłębieniem toru wodnego, także przebudowę skarp brzegowych, pogłębienie i poszerzenie obrotnic dla statków, a także budowę dodatkowych konstrukcji hydrotechnicznych, czyli dwóch sztucznych wysp na Zalewie Szczecińskim, które powstaną z urobku wydobytego podczas prac czerpalnych.
Dzięki pogłębieniu toru do 12,5 m zwiększy się dopuszczalne zanurzenie statków zawijających do Szczecina. Dojdzie też do modernizacji obiektów szczecińskiej Bazy Oznakowania Nawigacyjnego. Projekt jest realizowany przy współudziale środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” na lata 2014 – 2020, a jego całkowita wartość wynosi około 1,9 mld złotych. Inwestycja zakończy się w 2022 r.
Fot. Urząd Morski w Szczecinie
Roboty modernizacyjne wykonuje konsorcjum firm Dredging International i Van Oord Dredging and Marine Contractors. Unowocześnieniem bazy oznakowanie zajmuje się Przedsiębiorstwo Budowlane CALBUD.
Głębszy tor – większe statki
W wyniku inwestycji dopuszczalne zanurzenie statków wpływających do szczecińskiego portu zwiększy się do 11 m z 9,15 m. Dzięki temu zwiększy się dostępność dla określonej grupy dużych statków. Nie będzie już potrzebny odlichtunek w Świnoujściu przed dalszą drogą do portu w Szczecinie. Jak podaje Urząd, - statek, który w tej chwili wchodzi z ładunkiem około 20 tys. ton, po pogłębieniu toru będzie mógł wejść z ładunkiem prawie dwukrotnie większym.
Sztuczne wyspy
Powstające na Zalewie Szczecińskim sztuczne wyspy znajdują się na wysokości mniej więcej 22. i 28. km toru, kilka kilometrów na północny wschód od jego krawędzi. Dwoma sinkerami (zatopionymi rurociągami) jest na nie transportowany refulat wydobyty z dna podczas robót pogłębiarskich. Do wydobycia podczas prac na torze jest około 23 mln m3 urobku, a wyspy staną się nowymi polami refulacyjnymi o łącznej pojemności niemal 40 mln m3.
Jedna w wysp także po zakończeniu inwestycji będzie czynnym polem refulacyjnym, zdolnym przyjąć materiał z bieżących prac czerpalnych przez kilkanaście lat. Na obu obiektach zaplanowano nasadzenie roślinności, by w przyszłości mogły stać się miejscem bytowania awifauny i różnorodnych siedlisk przyrodniczych.
Fot. Urząd Morski w Szczecinie
Parametry sztucznych wysp:
W 22
- średnica: 1250 m
- powierzchnia: ok. 123 ha
- średnia wysokość: 5 m
W 28
- średnica: 1780 m
- powierzchnia: ok. 250 ha
- średnia wysokość: 5 m
Prace pogłębiarskie wykonano w ponad 80%, ich planowane zakończenie to przełom sierpnia i września 2021 r.
Roboty na wyspach
Aktualnie na torze wodnym pracuje pogłębiarka Vox Amalia oraz specjalistyczne pontony, które wyrównują powierzchnię dna toru i profilują skarpy podwodne. Podwodny rurociąg na wyspę W28 przełożono na W22 i urobek jest tam transportowany dwoma sinkerami. Na tym obiekcie trwa też montaż kamienia hydrotechnicznego do umacniania skarp podwodnych (transport barkami z krajów skandynawskich). Obrzeże wyspy W28 zostało zamknięte, trwają prace przygotowawcze do robót umocnieniowych i montażu kamienia.
Fot. Urząd Morski w Szczecinie
Umacnianie skarp, przebudowa obrotnicy
Realizowane są roboty przygotowawcze do umacniania skarp podwodnych przy Ostrowie Grabowskim, do nabrzeża HUK sukcesywnie docierają dostawy kamienia hydrotechnicznego (transport koleją z południa Polski). W pobliżu obrotnicy Orli Przesmyk trwa pogłębianie związane z przebudową tego obiektu, umacniane są skarpy podwodne przy nabrzeżach BONn, HUK i Żeglarskim.
Nabrzeża i Baza Oznakowania Nawigacyjnego
W obiektach Bazy Oznakowania Nawigacyjnego w Szczecinie, we wszystkich nowych obiektach kubaturowych (biura, magazyny, warsztaty) prowadzone są odbiory techniczne. Kończą się także roboty drogowe, związane z budową dróg wewnętrznych. Przy wszystkich nabrzeżach basenu Południowego wykonano już prace konstrukcyjne, aktualnie wykonawca zajmuje się uzbrojeniem oraz montażem polerów, drabinek i odbojnic. Przy pirsie toczą się roboty zbrojarskie oraz czerpalne w samym basenie.
Przeczytaj także: Orlen: badania geotechniczne dna Morza Bałtyckiego
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.