Wyspę zaprojektowano w podziale na dwie kwatery. Pierwsza, o objętości około 5,9 mln m3, zostanie wypełniona na etapie przekopywania mierzei. Druga, o objętości około 3,3 mln m3, będzie zapełniana urobkiem pochodzącym z robót podczyszczeniowych, jakie będą musiały być systematycznie przeprowadzane w celu utrzymywania zakładanych głębokości toru wodnego do portu w Elblągu (Zalew Wiślany, rzeka Elbląg).

Obwód sztucznej wyspy jest już zamknięty. Obecnie końca dobiegają prace związane z pogrążaniem ścianek szczelnych, poza tym zamontowano ponad połowę (715) ściągów. Prowadzone są roboty czerpalne i zasypywanie grobli wyspy. Na 12 sekcjach pasa technicznego ułożono warstwę kamienia hydrotechnicznego (20% zakresu). Do tego wykonano narzut na dwóch sekcjach skarpy oraz obcięto ściankę szczelną na jednej sekcji.

Będzie to obiekt w kształcie elipsy o wymiarach osi 1932 m i 1192 m. Powstaje na wysokości Przebrna, około 2,5 km na południowy wschód od kanału przez Mierzeję Wiślaną oraz na wschód od toru wodnego na Zalewie Wiślanym. Ma być to wyspa o powierzchni 181 ha i pojemności całkowitej 9,2 mln m³.

Zobacz nasz serwis specjalny PRZEKOP MIERZEI WIŚLANEJ