Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury, poinformował, że w ten sposób pieniądze potrzebne na budowę falochronu dla terminala kontenerowego w Świnoujściu stały się faktem. Dodał, że dzięki temu tamtejszy port nadal będzie nowoczesny i konkurencyjny.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu

Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu powstać ma w Porcie Zewnętrznym, na wschód od gazoportu. Dostęp do niego będzie możliwy poprzez drogę dojazdową od strony węzła Łunowo na S3 oraz tory kolejowe. Część ładunków będzie tam docierać też żeglugą śródlądową. Przyjmować ma największe jednostki, jakie pływają po Morzu Bałtyckim. Równocześnie będzie mógł obsługiwać dwa statki o długości 400 m i jeden 200-metrowy.

Obecnie trwa konkurs na inwestora i zarazem operatora.

Roboty w porcie Świnoujście

W Porcie Świnoujscie, od dwóch lat, modernizowany jest terminal promowy. Obiekt będzie przystosowany do obsługi transportu intermodalnego. Usunięto już dawne magazyny, rampę przeładunkową, wyposażenie nabrzeży nr 5 i 6, nawierzchnie parkingów czy elementy umocnienia dna (na długości 300 m)

Poza tym, na potrzeby budowy konstrukcji nowego nabrzeża, które powstanie w wyniku połączenia właśnie stanowisk 5 i 6, zainstalowano 1050 metalowych pali. Gotowa jest też podstawa konstrukcji wsporczej estakady oraz łoże rampy przeładunkowej. Wykonano plac postojowy dla 170 samochodów ciężarowych i plac dla obsługi ładunków intermodalnych.

W przypadku nowego nabrzeża, ostatnie tygodnie poświęcono na prace związane z płytą i roboty czerpalne. Na ten rok zapanowano także osadzenie rękawa pasażerskiego.

Budowa terminala promowego w Świnoujściu pochłonie 185 mln zł. Inwestycja została wsparta ze środków unijnych.

Zobacz także: Nowy Publiczny Terminal Promowy w Porcie Gdynia