W Krakowie trwa modernizacja 20 km wałów przeciwpowodziowych Wisły. Prace obejmują trzy dzielnice – Podgórze, Czyżyny i Nowa Huta oraz część gminy Wieliczka. Celem jest kompleksowe zabezpieczenie przeciwpowodziowe miasta, które zapewni ochronę 40 tys. mieszkańców oraz obiektów strategicznych.
Modernizacja wałów przeciwpowodziowych Wisły w Krakowie. Fot. Wody Polskie
- Roboty toczą się na czterech odcinkach wałów obu brzegów Wisły
- Wszystkie prace zostaną wykonane do końca 2022 r.
- Ochrona obejmie 31 km2 z ważnymi zakładami miejskimi i przedsiębiorstwami
Aktualnie roboty są prowadzone na czterech odcinkach prawego i lewego wału Wisły w Krakowie:
- lewy wał od mostu Wandy do stopnia Przewóz wraz z wałami cofkowymi Dłubni (6847 m) – w tym nowy odcinek o długości 476 m,
- lewy wał od stopnia Przewóz do Suchego Jaru, o łącznej długości 2890 m,
- prawy wał od stopnia Dąbie do stopnia Przewóz – 10652 m,
- prawy wał od ujścia Skawinki do stopnia Kościuszko –3884 m.
Modernizacja potrwa do końca roku
Prace, jak informują Wody Polskie, polegają na podniesieniu i poszerzeniu korpusu wału, doszczelnieniu skarpy odwodnej wału bentomatą oraz budowie przesłony przeciwfiltracyjnej w stopie wału wgłąb podłoża, przebudowie przepustów wałowych, przejazdów, najazdów i zajazdów wałowych oraz budowie półek wałowych od strony zawala i międzywala. Na koronie wałów zaplanowano drogi technologiczne i serwisowe.
Fot. Wody Polskie
We wrześniu 2022 r. zakończą się roboty związane z odcinkiem od ujścia Skawinki do stopnia wodnego Kościuszko. Wszystkie pozostałe będą wykonane do końca roku.
Fot. Wody Polskie
Ochrona mieszkańców i infrastruktury
Zmodernizowane wały przeciwpowodziowe zapewnią ochronę przed zalewaniem obszaru o powierzchni 31 km2. Zabezpieczą kluczową infrastrukturę miejską i ważne obiekty przemysłowe. To m.in. Elektrociepłownia Kraków w Łęgu, oczyszczalnie ścieków Płaszów oraz Kujawy, Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów przy ul. Giedroycia, część urządzeń technologicznych Zakładu Hutniczego Arcelor Mittal oraz wiele mniejszych zakładów przemysłowo-usługowych położonych przy ulicach Lipskiej, Jana Surzyckiego, Rybitwy i Christo Botewa.
Fot. Wody Polskie
Przeczytaj także: Port Gdynia: kolejny etap przygotowań do wielkiej budowy
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.