Partnerzy portalu

Palowanie pod megametropolię w Arabii Saudyjskiej – znamy wykonawcę

Opublikowano: 27-06-2022 Źródło: theconstructionindex.co.uk

Saudyjczycy podpisali kontrakt z firmą geoinżynierską na 50 milionów funtów. Zakres umowy obejmuje palowanie na terenie jednego z 135 modułów futurystycznego miasta The Line.


Wizualizacja The Line - saudyjskiego miasta przyszłości z projektu Noem. fot. noem.com Wizualizacja The Line - saudyjskiego miasta przyszłości z projektu Noem. fot. noem.com
  • W Arabii Saudyjskiej powstanie futurystyczna metropolia na niespotykaną dotąd skalę
  • Jest to część planu uniezależnienia kraju od przychodów z ropy naftowej
  • Podpisano umowę z wykonawcą palowania pierwszego etapu projektu

The Line to projekt liczącego 170 km długości „smart city”, które ma powstać w ramach szerszej inwestycji nazwanej Neom. Ogłoszona na konferencji Future Investment Initiative w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej 24 października 2017 r. megaaglomeracja Neom będzie działać niezależnie od istniejących ram rządowych z własnymi podatkami oraz autonomicznym systemem sądownictwa, a przynajmniej tak zapowiedział jej pomysłodawca – książę Mohammad bin Salman.

W 2018 r. do projektu przyłączył się Egipt, wnosząc część swoich ziem. Noem budzi jednak liczne kontrowersje – chociażby z tego względu, że ambitna wizja saudyjskiego następcy tronu obejmuje technologie, które jeszcze nie istnieją, takie jak: latające samochody, roboty-pokojówki, roboty-dinozaury i gigantyczny sztuczny księżyc…

Pierwszy ze 135

Liniowe, milionowe miasto The Line, którego projekt przedstawiono publiczności 10 stycznia 2021 r. za pośrednictwem państwowej telewicji ma nie mieć ulic, samochodów i nie emitować dwutlenku węgla. To część planu Saudi Vision 2030, który według władz stworzy 380 000 miejsc pracy, zwiększy PKB kraju o 48 mld dolarów, a w przyszłości pomoże Arabii zdywersyfikować źródła przychodów.

Wizualizacja The Line - saudyjskiego miasta przyszłości z projektu Noem. fot. noem.com Wizualizacja The Line - saudyjskiego miasta przyszłości z projektu Noem. fot. noem.com

The Line będzie pierwszym etapem powstawania Neom, w zamyśle zostało podzielone na około 135 modułów, z których każdy zawiera 8 budynków posadowionych na palach wierconych o dużej średnicy. Firma Keller podpisała umowę ramową na realizację palowania pierwszej części modułu 40. Prace mają zostać ukończone w przeciągu najbliższych 12 miesięcy i jeśli pójdą zgodnie z planem, otworzą przed firmą realne szanse na uzyskanie kolejnych zleceń w ramach projektu.

Piękny plan, ale czy realny?

Zgodnie z projektem The Line zostanie podzielone na węzły, a wszystkie punkty świadczące usługi potrzebne do codziennego życia byłyby osiągalne w ciągu 5 minut spacerem. Miasto ma być również w całości zasilane energią odnawialną, a jego struktura użytkowa będzie się składać z trzech warstw: jednej na powierzchni dla pieszych, jednej podziemnej dla infrastruktury i drugiej podziemnej dla transportu.

Wizualizacja The Line - saudyjskiego miasta przyszłości z projektu Noem. fot. noem.com Wizualizacja The Line - saudyjskiego miasta przyszłości z projektu Noem. fot. noem.com

Jako główny środek transportu przewidziano bardzo szybki system kolejowy, który umożliwiłby mieszkańcom podróż z jednej strony miasta na drugą w ciągu 20 minut, a pociągi będą osiągać na trasie prędkość do 512 km/godz., czyli znacznie więcej niż istniejąca współcześnie szybka kolej. Sztuczna inteligencja będzie monitorować miasto i wykorzystywać modele predykcyjne i modele danych, aby na bieżąco znajdywać sposoby na poprawę codziennego życia mieszkańców The Line. Szacowany koszt budowy aglomeracji to 100-200 mld dolarów.

Przeczytaj także: Lusail - stadion finału FIFA World Cup 2022 sercem nowopowstałego miasta

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!