Teren na Górce Narodowej w Krakowie, gdzie powstać ma pętla tramwajowa, wymaga remediacji. Badaniom poddano obszar o powierzchni 1,5 ha.
Fot. zetat/Adobe Stock
- Podjęto decyzję o remediacji powiązanej z dostosowaniem gruntów do posadowienia pętli
- Generalny wykonawca wartość remediacji oszacował na 99 mln zł
- Linia tramwajowa do Górki Narodowej będzie mieć 5 km
Co to jest remediacja?
Remediacja to działania, jakie podejmuje się w celu zmniejszenia lub usunięcia z gleby, ziemi i wód gruntowych niebezpiecznych substancji, a także z uwagi na potrzebę kontrolowania oraz ograniczenia ich rozprzestrzeniania się.
W przypadku Górki Narodowej stwierdzono występowanie historycznych zanieczyszczeń w postaci metali ciężkich, węglowodorów ropopochodnych i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Zarząd Inwestycji Miejskich (ZIM) złożył do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek o wydanie decyzji ustalającej plan oczyszczenia gruntu. W komunikacie ZIM, który odnosi się do artykułu „Gazety Krakowskiej”, czytamy, że w części terenu zanieczyszczenia przekraczały wartości dopuszczalne zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 1 września 2016 r. w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi.
Zarząd poinformował również, że w związku z ujawnieniem gruntów zanieczyszczonych na terenie przyszłej pętli końcowej, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, podjęta została decyzja o remediacji powiązanej z dostosowaniem gruntów do posadowienia pętli, przede wszystkim w zakresie, w którym planowane obiekty inżynierskie będą oddziaływały na podłoże, w tym na możliwość aktywacji zanieczyszczeń, co mogłoby doprowadzić do rozprzestrzenienia się zanieczyszczeń na dalsze obszary.
W komunikacie napisano także, że eksperci Politechniki Krakowskiej widzą też m.in. konieczność wzmocnienia gruntu stanowiącego podłoże planowanej inwestycji pętli autobusowo-tramwajowej wraz z parkingiem w rejonie Górki Narodowej.
Zdaniem zespołu naukowców, niezbędna jest wymiana skażonego gruntu antropogenicznego na grunty mogące zapewnić odpowiednią nośność i wytrzymałość na obciążenia dynamiczne, w szczególności spełnienie warunków równomiernego osiadania związanego ze stanem użytkowym.
Koszt przeprowadzenia remediacji nie jest jeszcze znany. Generalny wykonawca linii tramwajowej oszacował go na 99 mln zł. Z kolei ZIM posiada ekspertyzy, z których wynika, że unieszkodliwienie zanieczyszczeń będzie kosztować mniej.
Linia tramwajowa w Krakowie
Budowana w Krakowie linia tramwajowa połączy osiedla Krowodrza Górka z Górką Narodową. Będzie mieć 5 km długości i 23 przystanki. Zacznie się na skrzyżowaniu ulic Wybickiego, dra Twardego i Bratysławskiej, a skończy pętlą Górka Narodowa (z trzema peronami tramwajowymi), gdzie powstanie terminal autobusowy i parking P&R. Zbudowane zostaną też m.in. dwukomorowy tunel drogowy w ciągu ul. Opolskiej i dwie estakady nad doliną Sudoł.
Zakończenie budowy linii planowano na 2022 r., natomiast termin ten nie zostanie zachowany, m.in. z uwagi na kłopoty związane z terenem, gdzie ma powstać pętla Górka Narodowa.
Przeczytaj także: Tak budowano place składowe w Porcie Gdynia [wideo]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.