• Do katastrofy budowlanej doszło w 2017 r.
  • W wytworzoną w gruncie pustkę osunął się filar
  • Wszystko powinno być gotowe za 30 miesięcy

Zamek Książąt Pomorskich to renesansowa budowla, która znajduje się w pobliżu Odry. W dużym stopniu został zniszczony w 1944 r. podczas nalotów aliantów. Odbudowę prowadzono w latach 1958-1980. Do katastrofy budowlanej doszło w 2017 r., kiedy w wytworzoną w gruncie pustkę osunął się filar jednej z sal i zawalił strop. Po katastrofie przeprowadzono ekspertyzę, stwierdzając w niej m.in., że przyczyną był wieloletni proces erozji gruntu pod budynkiem.

Puste przestrzenie, kawerny i zwaliska

W 2021 r., już podczas badań prowadzonych na potrzeby modernizacji tarasów zamku, pod północną skarpą wzgórza odkryto tunele. Eksplorację podziemnych korytarzy pod skarpą i skrzydłem północnym powierzono alpinistom oraz grotołazom, którzy dostali się tam poprzez nawiercony szyb. Ustalono, że pod skarpą i skrzydłem północnym znajduje się rozgałęziona sieć korytarzy o długości przynajmniej 270 m. Poza tym przez wiele stuleci wytworzyły się puste przestrzenie, kawerny i zwaliska.


Potwierdzono też odkryte wcześniej niemieckie tunele z prefabrykatów, zbudowane w okresie II wojny światowej, które łączą się z tymi średniowiecznymi korytarzami z cegieł.

Najpierw prace projektowe

Planując aktualną inwestycję podjęto decyzję, że odbudowa skrzydła zamkowego, a także zabezpieczenie oraz renowacja skarp i tarasów zostaną przeprowadzone w ramach jednego zadania.

Do wykonawcy należy więc modernizacja i zabezpieczenie wszystkich zamkowych tarasów – południowego, wschodniego i północnego, a także skarpy północnej i zlokalizowanych pod nią tuneli. Odbudowane ma być także skrzydło północne.

Zgodnie z podpisaną właśnie umową, etap „projektuj” potrwa pół roku, a potem przyjdzie pora na roboty budowlane. Wszystko powinno być gotowe za 30 miesięcy. Wykonawcą został Mostostal Warszawa. Z niemal 85 mln zł prawie 31 mln zł to dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Pozostała kwota pochodzi z budżetu województwa.

Inwestycja nosi nazwę „Kompleksowe zagospodarowanie tarasów oraz odbudowa skrzydła północnego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie”.

Obecnie w zamku znajdują się m.in. centrum kulturalne, opera, sala ślubów i siedziba urzędu marszałkowskiego.

Przeczytaj także. Kraków: remediacja terenu pod pętlę Górka Narodowa