• Zanieczyszczenia wykrywano tak na etapie prac projektowych, jak i już robót budowlanych
  • Obecne prace prowadzone są w oparciu o metodę in situ (na miejscu)
  • Remediacja potrwać ma do marca przyszłego roku

Remediacja to czynności, jakie podejmuje się w celu zmniejszenia lub usunięcia z gleby, ziemi i wód gruntowych niebezpiecznych substancji, a także z uwagi na potrzebę kontrolowania oraz ograniczenia ich rozprzestrzeniania się. W przypadku terenu pod pętlę tramwajową na Górce Narodowej stwierdzono występowanie historycznych zanieczyszczeń w postaci substancji, jak: węglowodory ropopochodne, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, m.in. naftalen, antracen, chryzen, dibenzo(a,h)antracen, benzo(a)antracen, benzo(a)piren, benzo(b)fluoranten], a także metale ciężkie, w tym arsen, bar, chrom, cyna, cynk, kadm, miedź, molibden, nikiel, ołów, rtęć. 

Zanieczyszczenia wykrywano tak na etapie prac projektowych, jak i już robót w ramach budowy linii tramwajowej


Prace prowadzone są w oparciu o metodę in situ (na miejscu), która polega na bioremediacji, mechanicznej ekstrakcji lotnych związków z gruntu. Poza tym wykonana zostanie stabilizacja podłoża gruntowego (tzw. solidyfikacja).

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie podkreślił, że wykonywanie prac in situ nie powoduje kłopotów w ruchu ulicznym, co miałoby miejsce, gdyby zaszła konieczność wywożenia zanieczyszczonego gruntu z terenu budowy. 

W komunikacie czytamy, że w związku z ujawnieniem gruntów zanieczyszczonych na terenie przyszłej pętli końcowej, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, podjęta została decyzja o remediacji powiązanej z dostosowaniem gruntów do posadowienia pętli, przede wszystkim w zakresie, w którym planowane obiekty inżynierskie będą oddziaływały na podłoże, w tym na możliwość aktywacji zanieczyszczeń, co mogłoby doprowadzić do rozprzestrzenienia się zanieczyszczeń na dalsze obszary.

Przeprowadzenie prac remediacyjnych wraz ze wzmocnieniem gruntu pod pętlę z dwupoziomowym parkingiem pochłonie 48,3 mln zł.  Remediacja potrwać ma do marca 2023 r.

Kraków. Budowa linii tramwajowej

Budowana w Krakowie linia tramwajowa połączy osiedla Krowodrza Górka i Górka Narodowa. Będzie mieć 5 km długości i 23 przystanki. Zacznie się na skrzyżowaniu ulic Wybickiego, dra Twardego i Bratysławskiej, a skończy pętlą Górka Narodowa (z trzema peronami tramwajowymi), gdzie powstanie terminal autobusowy i parking P&R. Zaplanowano też m.in. dwukomorowy tunel drogowy w ciągu ul. Opolskiej i dwie estakady nad doliną Sudoł.

Przeczytaj także: Kraków – przyjechały wrota przeciwpowodziowe [film]