W ramach zadania polegającego na remediacji i stabilizacji gruntu pod budowę pętli na Górce Narodowej w Krakowie wykonano już 70% prac.
Remediacja w Krakowie. Fot. ZIM Kraków
Kraków. Co to jest remediacja?
Remediacja to działania podejmowane w celu zmniejszenia lub usunięcia z gleby, ziemi i wód gruntowych niebezpiecznych substancji, a także na potrzeby kontrolowania oraz ograniczenia ich rozprzestrzeniania się. W przypadku inwestycji w Krakowie stwierdzono występowanie na Górce Narodowej zanieczyszczeń: węglowodorów ropopochodnych i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych.
Kraków. Remediacja, ale nie tylko
Prace w Krakowie prowadzone są metodą in situ (na miejscu) z wykorzystaniem bioremediacji, mechanicznej ekstrakcji lotnych związków z gruntu (VENTING). To ważne, ponieważ realizacja robót in situ nie wiąże się z koniecznością wywożenia zanieczyszczonego gruntu z terenu budowy, co akurat w tym rejonie Krakowa powodowałoby olbrzymie problemy w ruchu ulicznym.
Fot. ZIM Kraków
Do zadania wykonawcy należy także stabilizacja podłoża gruntowego, czyli tzw. solidyfikacja. Zanim przystąpiono do wszystkich tych robót informowano, że zdecydowano się na remediację z równoczesnym dostosowaniem gruntów do posadowienia pętli, ponieważ planowane obiekty będą oddziaływały na podłoże, w tym na możliwość aktywacji zanieczyszczeń, co mogłoby doprowadzić do rozprzestrzenienia się zanieczyszczeń na dalsze obszary.
Fot. ZIM Kraków
Przeprowadzenie remediacji ze wzmocnieniem gruntu pod pętlę tramwajową z terminalem autobusowym oraz dwupoziomowym parkingiem zakończyć ma się w marcu br., pochłaniając 48,3 mln zł.
Źródło: ZIM Kraków
Pętla na Górce Narodowej to element budowy w Krakowie linii tramwajowej o długości 5 km.
Zobacz także: Kraków. Trasa Pychowicka. Mieszkańcy chcą tunelu pod Wisłą
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.