• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga wodna Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska. Wiosną otwarcie mostu obrotowego

Opublikowano: 13-01-2023 Źródło: Urząd Morski w Gdyni

Trwają etapy II i III budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Po oddaniu we wrześniu 2022 r. do użytku kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, prowadzone są roboty na rzece Elbląg i Zalewie Wiślanym. Cała trasa będzie liczyć 23 km.


Budowa drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska. Fot. mat. pras. Urząd Morski w Gdyni Budowa drogi wodnej Zalew Wiślany–Zatoka Gdańska. Fot. mat. pras. Urząd Morski w Gdyni
  • Most obrotowy o długości 100 m w Nowakowie ma być otwarty wiosną 2023 r.
  • Zaawansowanie prac w II etapie budowy drogi wodnej wynosi 80%
  • Do ukończenia III etapu zostało 20% końcowego odcinka toru wodnego

Od czasu otwarcia kanału żeglugowego przepłynęło nim około 500 jednostek, przede wszystkim o mniejszym zanurzeniu. Zdaniem wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka, wynika to z prac na rzece Elbląg i Zalewie Wiślanym. Docelowe parametry żeglugowe zostaną osiągnięte po zakończeniu całej inwestycji.

Rzeka Elbląg. Fot. mat. pras. Urząd Morski w Gdyni Rzeka Elbląg. Fot. mat. pras. Urząd Morski w Gdyni

Przebudowa toru wodnego na rzece Elbląg

W II etapie inwestycji prowadzona jest przebudowa 10,4 km toru wodnego na Elblągu. W efekcie szerokość mierzona w dnie ma osiągnąć 60 m, a w Nowakowie, gdzie powstaje most obrotowy, 40 m. Brzegi rzeki będą obudowane konstrukcją hydrotechniczną do rzędnej +2,5 m na odcinkach, na których trwa przebudowa wałów. Ich umocnienie zapewni ścianka szczelna zwieńczona oczepem żelbetowym. Zabezpieczeniem toru wodnego będzie skarpa podwodna. Powstaną też dwie niskie przystanie (rzędna +1,2 m) oraz slip do wodowania jednostek. Stawy nawigacyjne LGW i PGW przejdą przebudowę.


W Nowakowie powstaje najdłuższy na drodze wodnej, liczący pond 100 m, most obrotowy oddalony o 650 m od mostu pontonowego. Wzdłuż zachodniego brzegu Elbląga są wykonywane droga powiatowa i drogi dojazdowe do nieruchomości. Prace są realizowane od kwietnia 2021 r. Ich zaawansowanie wynosi 80%.

Podpory mostu obrotowego. Fot. mat. pras. Urząd Morski w Gdyni Podpory mostu obrotowego. Fot. mat. pras. Urząd Morski w Gdyni

Roboty niemal we wszystkich branżach

Na realizację inwestycji składają się działania ze wszystkich branż. W ramach prac hydrotechnicznych, obejmujących obudowę brzegów rzeki Elbląg, pogrążono dotąd ponad 15 tys. m grodzic stalowych, wykonano system kotwiący w liczbie 4,4 tys. sztuk, oczepy żelbetowe, pochylnie dla zwierząt, przepusty wałowe, a także zmodernizowano elementy oznakowania nawigacyjnego – mówi Andrzej Małkiewicz, naczelnik wydziału realizacji inwestycji w Urzędzie Morskim w Gdyni. W ramach branży drogowej, rozpoczęto roboty brukarskie, a w Nowakowie trwa wytwarzanie konstrukcji stalowej ustroju nośnego mostu z zabezpieczeniem antykorozyjnym. Tu zaawansowanie wynosi około 74%. Dostarczono już na plac budowy prawie połowę elementów konstrukcji stalowej, natomiast na podporach P1 i P3 w całości wykonano roboty żelbetowe. Trwa montaż konstrukcji stalowej na podporze P2, a na P3 deskowanie i zbrojenie płyty przejściowej. W 90% wykonano mur oporowy przed podporą P1 – dodaje.

Pogrążanie grodzic na rzece Elbląg. Fot. mat. pras. Urząd Morski w Gdyni Pogrążanie grodzic na rzece Elbląg. Fot. mat. pras. Urząd Morski w Gdyni

Inne prace to roboty czerpalne, montaż pomostu stalowego na stawie zielonej i roboty instalacyjne. Powstają fundamenty pod słupy oświetleniowe, ułożono już kable do oświetlenia drogi powiatowej, sygnalizacji świetlnej oraz szlabanów na brzegu zachodnim.

Roboty czerpalne na Zalewie Wiślanym. Fot. mat. pras. Urząd Morski w Gdyni Roboty czerpalne na Zalewie Wiślanym. Fot. mat. pras. Urząd Morski w Gdyni

Prace w III etapie inwestycji zmierzają do końca

III etap prac obejmuje budowę toru wodnego na Zalewie Wiślanym na odcinku 8200 m. To fragment od ujścia Elblągu do kanału przez Mierzeję Wiślaną. Zaplanowano wykonanie oznakowania nawigacyjnego. Roboty ruszyły w maju 2022 r., a ich zaawansowanie sięga 80%.

Rzeka Elbląg. Fot. mat. pras. Urząd Morski w Gdyni Rzeka Elbląg. Fot. mat. pras. Urząd Morski w Gdyni

Do tej pory wykonawca przeprowadził sondaż przedwykonawczy wraz z inwentaryzacją, rozpoczął roboty czerpalne do projektowanej rzędnej wraz z transportem urobku do wnętrza sztucznej wyspy. Zgodnie z warunkami umowy, we wrześniu 2022 r. został osiągnięty kamień milowy, polegający na wykonaniu 50% prac czerpalnych – informuje Dorota Słabek, naczelnik wydziału oddziaływania inwestycji na środowisko w Urzędzie Morskim w Gdyni. Ze względów logistycznych i technologicznych, tor wodny na Zalewie Wiślanym został podzielony na pięć odcinków, a w momentach kulminacyjnych, wymagających największego zaangażowania, wykonawca prowadził prace pięcioma zestawami. Ponadto, zdjęte zostały pławy kolidujące z nowoprojektowanym torem oraz pławy tymczasowe. Z uwagi na panujące warunki atmosferyczne, w połowie grudnia na około trzy tygodnie prace zostały wstrzymane – dodaje.

Budowa mostu obrotowego w Nowakowie. Fot. mat. pras. Urząd Morski w Gdyni Budowa mostu obrotowego w Nowakowie. Fot. mat. pras. Urząd Morski w Gdyni

Wiosną otwarcie mostu obrotowego w Nowakowie

W 2023 r. w II etapie inwestycji zostaną dokończone roboty drogowe. Na wiosnę zaplanowano otwarcie mostu obrotowego w Nowakowie. Wtedy zostanie zamknięty przestarzały most pontonowy i rozpocznie się umacnianie brzegów w tym rejonie. W III etapie do ukończenia zostało 20% końcowego odcinka toru wodnego, gdzie lokalnie zwiększono szerokość mierzoną w dnie do 120 m, by umożliwić mijanie się jednostek. Tempo prac zależy od pogody, zalodzenie Zalewu Wiślanego jest monitorowane.

Droga dojazdowa. Fot. mat. pras. Urząd Morski w Gdyni Droga dojazdowa. Fot. mat. pras. Urząd Morski w Gdyni

Przeczytaj także: Port Szczecin – rozbudowa nabrzeży przekroczyła półmetek

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!