• Plany budowy zbiornika Kotlarnia sięgają początku XXI w.
  • Obiekt ma być gotowy najpóźniej w 2029 r.
  • Zbiornik wpisano strategiczne krajowe dokumenty

Zbiornik Kotlarnia na rzece Bierawce planowany jest w ramach rekultywacji dawnego wyrobiska piasku. Powstanie na obszarze, który prawie 30 lat temu na skutek suszy został dotknięty pożarami lasów. W Kuźni Raciborskiej zanotowano wtedy największy pożar w Europie Środkowej po II wojnie światowej. Ogień zabił dwie osoby, jednocześnie niszcząc 90,62 km2 lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej, Kędzierzyna-Koźla, Rud Raciborskich i Rudzińca (porozumienie podpisano w Kuźni Raciborskiej).

Wody Polskie. Zbiornik wpisuje się w plany poprawy bilansu wodnego

Pierwsze plany budowy zbiornika Kotlarnia sięgają początku XXI w. Ma być to obiekt o powierzchni 900 ha i pojemności całkowitej wynoszącej 40,6 mln m3 (w tym 24,3 mln m3 rezerwy powodziowej). Koszt budowy oszacowano na 180 mln zł. W ramach aktualnego porozumienia wkrótce poznamy m.in., kto będzie inwestorem oraz jakie podmioty będą partycypować w kosztach budowy.


Przedsięwzięcie wpisano w takie strategiczne dokumenty, jak Plany Przeciwdziałania Skutkom Suszy oraz Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. Zbiornik Kotlarnia ma mieć funkcję retencyjną. Będzie to obiekt typu mokrego (wypełniony wodą) odciążający zlewnię Bierawki w przypadku wezbrań. Pomysłodawcy twierdzą, iż zbiornik pozytywnie wpłynie również na stosunki wodne w okolicy, poza tym podniesie walory turystyczne tego obszaru (ma być miejscem rekreacji i odpoczynku).

Strony porozumienia zakładają, że zbiornik Kotlarnia będzie gotowy najpóźniej w 2029 r. Jak powiedział prezes Wód Polskich Krzysztof Woś, obiekt idealnie wpisuje się w plany poprawy bilansu wodnego w naszym kraju.

Chcemy zbliżyć się do europejskiej średniej retencji wód, czyli 15%. To przedsięwzięcie jest oczekiwane przez lokalną społeczność, która aktywnie włącza się w jego realizację. Zbiornik Kotlarnia będzie łagodzić wezbrania, a także zasilać rzekę Bierawkę w okresie niedoboru wody i poprawiać bilans wód gruntowych. Rekultywacja terenów poprzemysłowych przynosi również wymierne korzyści środowiskowe. Zbiornik w przyszłości będzie też lokomotywą rozwoju gospodarczego regionu, jako atrakcyjnie turystycznie miejsce – stwierdził.

Podpisanie porozumienia to kolejny krok na drodze do budowy zbiornika Kotlarnia. Wcześniej, w latem 2021 r., parafowano list intencyjny w tej sprawie.

Przeczytaj także: Wody Polskie. Remont progu stopnia wodnego Włocławek