Geotechnika pozwala mieć ciastko i zjeść ciastko

Nasz projekt polegał na zabezpieczeniu ściany zabytkowego, 100-letniego teatru oraz na wykonaniu obudowy wykopu mającej na celu zarówno zabezpieczenie wykopu, jak i stworzenie miejsca, w którym znajdować się będą wielopoziomowe sceny zaplanowane w nowej, dobudowywanej konstrukcji. Rozbudowa teatru polegała więc na budowie nowego budynku, który de facto został zaplanowany w istniejącej skarpie. Aby stało się to możliwe, należało zacząć od rozwiązania, które zabezpieczy zabytkowy obiekt, aby nie zawalił się w trakcie prac. Trzeba było go podbić i podwiesić na czas realizacji podziemnej konstrukcji usytuowanej w skarpie.

Dlaczego ściana dociskowa?

Zdecydowano się na rozwiązanie, którego w Polsce jeszcze żadna firma geotechniczna nie realizowała. Ta koncepcja miała wiele plusów. Skutecznie zabezpieczała konstrukcję na czas realizacji prac budowlanych. Zarazem jest to element konstrukcji docelowej, dzięki której zyskujemy czas nie musząc realizować ściany w dwóch etapach: tymczasowym i docelowym. Kolejnym ważnym aspektem było połączenie dwóch budynków istniejącego i przebudowywanego obiektu z nową podziemną konstrukcją. Specyfika realizacji technologii żelbetowej kotwionej ściany dociskowej w łatwy sposób, bez konieczność wiercenia otworu w żelbecie, pozwoliła na sprawne połączenie obu budynków.

Aby wykonać zadanie, trzeba czasem sięgnąć po inne rozwiązania

Mamy tę przewagę, że Soletanche Bachy, której jesteśmy filią, zbiera doświadczenia z całego świata. Dzięki różnego rodzaju spotkaniom, szkoleniom, webinarom czy też sympozjom zewnętrznym możemy czerpać z doświadczeń naszych koleżanek i kolegów.

Przy realizacji koncepcji geotechnicznej inspirujemy się doświadczeniami całej grupy, a jeśli zachodzi taka potrzeba, to konsultujemy nasze koncepcje szerzej. Zawsze mamy na celu skrócenie czasu realizacji, dobranie odpowiedniej mieszanki betonowej do warunków gruntowych tak, by można było zastosować tę o obniżonej emisyjności. Jednak najważniejszy zawsze jest skracany czas realizacji. Co w efekcie ubocznym przekłada się również na finanse inwestycji i skutkuje przyjemnym dla inwestora obniżeniem kosztów. Oszczędności są ogromnie ważne przy realizacji śmiałej wizji architektonicznej. Często okazuje się bowiem, że zaoszczędzony bufor bezpieczeństwa finansowego będzie potrzebny w późniejszym, np. wykończeniowym, etapie realizacji inwestycji.

Chcemy realizować takie obiekty. Naszą misją jest realizacja budynków ważnych dla pokoleń, a te nierzadko wyglądają imponująco. Co za tym idzie – wymagają prawdziwej ekwilibrystyki inżynieryjnej przy wykonaniu posadowienia czy też konstrukcji podziemnej. Właśnie dlatego nie boimy się szukać rozwiązań poza technologiami znanymi i stosowanymi na naszym rodzimym, polskim podwórku.

Lewitujący na 18 metrach zabytkowy budynek teatru

Zabezpieczenie ściany wykonywane było przez realizację 3 rzędów kolumn jet–grouting wachlarzowo schodzących coraz to niżej. Następnie, po wykonaniu tych kolumn, zaczęto odkopywać ścianę teatru i wykonywać żelbetowe panele dociskowe, kotwione. W ten sposób, po każdym zrealizowanym rzędzie paneli, z zachowaniem odpowiedniej sekwencji prac, obniżano poziom terenu. Finalnie budynek starego teatru został podwieszony na 18 metrach. Zrealizowano 168 paneli dociskowych wykonanych w 7 rzędach.

Więcej na temat zakresu prac oraz pozostałych wyzwań opowie nadzór budowy z ramienia Soletanche Polska w pierwszym podcaście wideo z budowy:

Zakres prac Soletanche Polska

Zakres prac związanych z wykonaniem fundamentowania specjalistycznego dotyczył realizacji:

  • wykonanie obudowy wykopu w technologii ścian szczelinowych mającej na celu zabezpieczenie wykopu, jak i stworzenie przestrzeni dla realizacji wielopoziomowych scen,
  • przesłona pozioma w części głębokiej nowo projektowanego budynku w technologii jet – grouting,
  • zabezpieczenia wykopu w osi ściany zabytkowego teatru,
  • wykonanie zabezpieczenia klatki schodowej, która ma docelowo połączyć historyczny budynek z nową częścią obiektu.

Harmonogramowo i logistycznie zrealizowanie tych wszystkich prac było dużym wyzwaniem dla wykonawcy fundamentowania specjalistycznego. By realizować podobne projekty, w których potrzeba świeżego, nieschematycznego spojrzenia, warto rozważyć konsultacje z nami i wypracować rozwiązanie, które będzie świetnie dobrane do panujących warunków gruntowych, ale również uniesie ciężar konstrukcji i trud procesu budowlanego.

***

Soletanche Polska jest wykonawcą posadowienia: Budynku mixed – use development Posejdon w Szczecinie, apartamentów La Playa Apartments w Sopocie, Centrum Praskiego Koneser, Browarów Warszawskich, Fabryki Norblina, Zakładów PZO oraz hotelu Barceló Warsaw Powiśle na terenie Elektrowni Powiśle w Warszawie.