Na budowanej linii tramwajowej z tunelem do krakowskich Mistrzejowic rozpoczęła się budowa podziemnego przystanku. Umiejscowiony jest na pasie dzielącym jezdnie ul. Młyńskiej przy estakadzie.
W Krakowie powstaje podziemny przystanek linii tramwajowej. Fot. ZDMK
- Głębiarka do ścian szczelinowym waży 100 ton
- Wykop będzie miał 20 m głębokości
- Tramwaje wjadą na linię w 2025 r.
Platformy robocze i ściany szczelinowe
Na początku robót wykonano przekopy kontrolne, by zlokalizować sieci podziemne. Następnie postawiono platformy robocze – wytrzymałe konstrukcje do prowadzenia prac geotechnicznych i konstrukcyjnych części podziemnej przystanku tramwajowego. Umieszcza się na nich ciężki sprzęt, w tym głębiarkę do ścian szczelinowych o masie 100 ton.
Od października rozpoczęły się zasadnicze roboty geotechniczne: wykonywanie ścian szczelinowych obiektu i ich głębienie. Ściany są żelbetowymi konstrukcjami, stanowią obudowę podziemnego przystanku i tunelu tramwajowego. Ograniczają wpływ wykopu (w tym przypadku do 20 m głebokości) na sąsiadującą zabudowę, przejmują parcie gruntu i wód gruntowych. Powstają w wyniku zabetonowania wykopu wykonanego przez głębiarkę.
Budowa przystanku podziemnego
Przy estakadzie ustawiono wysokie silosy z bentonitem. Jak informuje Zarząd Dróg Miasta Krakowa (ZDMK), zawiesina bentonitowa podtrzymuje ściany otwartych szczelin w czasie ich drążenia i instalowania koszy zbrojeniowych, dopóki szczeliny nie zostaną wypełnione mieszanką betonową.
Fot. ZDMK
Ściany szczelinowe betonuje się od dna wykopu do góry. Po ich wykonaniu rozpocznie się budowa stropu płyty górnej przystanku. Postawienie jednej zajmuje średnio dobę, głębienia dokonuje się w ciągu dnia. Ze względu na proces technologiczny roboty muszą być prowadzone w sposób ciągły. W wypadku przerwania betonowania mogą pojawić się wady konstrukcyjne.
Trasa budowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego
Linia tramwajowa łącząca skrzyżowanie ulic Meissnera i Lema z pętlą w Mistrzejowicach będzie liczyć 4,5 km. Tramwaje rozpoczną kursowanie w 2025 r. Powstający wielopoziomowy przystanek podziemny będzie elementem tunelu o długości 1320 m. Wartość przedsięwzięcia wynosi 1,92 mld zł. Jest ono realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Umowę zawarto na 24 lata. Obejmuje projekt, budowę i utrzymanie trasy. Wykonawcą jest konsorcjum PPP Solutions Polska i Gülermak AGir Sanayi Insaat ve Taahhu (partner prywatny).
Przeczytaj także: Warszawa – przygotowania do budowy ostatniego odcinka II linii metra
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.