Partnerzy portalu

Warszawa – przygotowania do budowy ostatniego odcinka II linii metra

Opublikowano: 09-10-2023 Źródło: Metro Warszawskie

Maszyny TBM rozpoczną drążenie tuneli ostatniego odcinka II linii metra (M2) w 2024 r. Aktualnie trwają prace przygotowawcze – wzmacnianie gruntu w kluczowych miejscach budowy.


Przygotowania do budowy ostatniego odcinka II linii metra. Fot. Metro Warszawskie Przygotowania do budowy ostatniego odcinka II linii metra. Fot. Metro Warszawskie

Na trzech powstających stacjach wykonywane są elementy konstrukcyjne. Po powstaniu ich korpusów pod powierzchnię zostaną wprowadzone maszyny TBM, które wydrążą tunele ostatniego odcinka II linii metra. Szyb startowy znajdzie się za stacją Karolin. Po pracach fundamentowych i wylaniu płyty dennej będzie można zainstalować TBM i rozpocząć budowę tuneli.

Fot. Metro Warszawskie Fot. Metro Warszawskie

Trasa z trzema stacjami powstanie tak samo, jak istniejąca linia M2 – z dwoma równoległymi tunelami. Między nimi zostaną wykonane przejścia awaryjne. Tam prowadzone jest wzmacnianie gruntu metodą jet-grouting. Prace realizowane są z powierzchni – specjalna maszyna wstrzykuje beton pod wysokim ciśnieniem.

Fot. Metro Warszawskie Fot. Metro Warszawskie

Na stacji Karolin dobiega końca głębienie ścian szczelinowych korpusu stacji. Powstaje wykop wstępny, rozpoczęto zbrojenie pod konstrukcję stropu górnego stacji. W stropie zostanie wykonany otwór technologiczny, z którego będzie wybierany urobek do poziomu stropu pośredniego, czyli przyszłej antresoli stacji. Na stacjach Chrzanów i Lazurowa jest już większość ścian szczelinowych przyszłych stacji. Ich głębienie zakończy się jesienią. Na terenie przyszłej stacji techniczno-postojowej Karolin budowane są hala napraw taboru, komory odkurzania, myjni i elektrowozowni.

Fot. Metro Warszawskie Fot. Metro Warszawskie

Kontrakt podpisano w 2018 r. w formule projektuj i buduj. Ostatni odcinek II linii metra będzie liczył prawie 4 km, znajdą się na nim trzy stacje – Lazurowa, Chrzanów i Karolin. Za tą ostatnią znajdzie się zaplecze techniczne dla całej linii. Roboty mają się zakończyć w październiku 2025 r.

Fot. Metro Warszawskie Fot. Metro Warszawskie

Przeczytaj także: Zatapiany tunel Dania–Niemcy – wielkie baseny do transportu segmentów

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!