• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa: tramwaj do Wilanowa – prace na całej linii

Opublikowano: 14-07-2023 Źródło: Tramwaje Warszawskie

Budowa linii tramwajowej z Mokotowa do Wilanowa w Warszawie to najdłuższy plac budowy w stolicy i w innych miastach kraju. Pierwsze tramwaje przejadą nowymi torami ul. Puławskiej pod koniec wakacji. Prace będą prowadzone na kolejnych odcinkach.


Budowa linii tramwajowej do Wilanowa w Warszawie. Fot. Tramwaje Warszawskie Budowa linii tramwajowej do Wilanowa w Warszawie. Fot. Tramwaje Warszawskie

300 robotników, 150 projektantów i pracowników nadzoru – tyle osób pracuje dziennie na budowie linii tramwajowej do Wilanowa o długości 8 km. W użyciu jest 250 maszyn budowlanych oraz wywrotek i innych pojazdów.

Węzeł torowy powstaje na ul. Puławskiej między ulicami Rakowicką i Goworka. Będą to cztery tory zamiast dwóch. Tu tramwaje przez tę drugą ulicę pojadą do Wilanowa. Wykonywane są skręty w kierunku Rakowieckiej, gdzie trasa poprowadzi do Warszawy Zachodniej. Trwa spawanie torów, postawiono słupy, na których rozwieszana jest sieć trakcyjna. Kolejne prace obejmą chodniki, wykończenie peronów, montaż wiat przystankowych i ostateczną regulację sieci trakcyjnej.

Fot. Tramwaje Warszawskie Fot. Tramwaje Warszawskie

Na Mokotowie przebudowywane są ciepłociągi – pod powstającą trasą tramwajową przebiega główna magistrala z rurami o średnicy 1 m. 75% z 3,6 km rur ciepłowniczych jest już gotowa. Zainstalowano 50% z 19 km rur kanalizacyjnych. W Wilanowie i na trenach przyległych Mokotowa jest już część torów. Na potrzeby linii tramwajowej będą działać trzy podstacje elektroenergetyczne. Jedna z nich przy ul. Zajączkowskiej znajdzie się 15 m pod powierzchnią gruntu. Wykonano już ściany szczelinowe.

Fot. Tramwaje Warszawskie Fot. Tramwaje Warszawskie

Trasa skróci czasy przejazdów od Wilanowa do centrum miasta. Według prognoz 30 tramwajów na linii będzie przewozić 4370 pasażerów na godzinę przy 150 osobach w wagonie (maksymalna liczba to 240). Tory o łącznej długości 9100 m będą obsadzone rozchodnikiem.

Przeczytaj także: Kraków: można budować linię tramwajową z tunelem

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!