Partnerzy portalu

Lubelskie – zabezpieczenie brzegu zbiornika Nielisz przed abrazją

Opublikowano: 10-11-2023 Źródło: PGW Wody Polskie, inzynieria.com

Na terenie Obiektu Hydrotechnicznego Nielisz w Zarządzie Zlewni w Zamościu trwają prace mające na celu zabezpieczenie zniszczonego przez fale brzegu zbiornika przed abrazją.


Zabezpieczanie brzegu zbiornika Nielisz w woj. lubelskim. Fot. Wody Polskie Zabezpieczanie brzegu zbiornika Nielisz w woj. lubelskim. Fot. Wody Polskie

Prace prowadzone na długości 30 m polegają na umocnieniu brzegu zbiornika wodnego konstrukcją siatkowo-kamienną i uzupełnieniu gabionów o jeden rząd (wymiary 2 m x 1 m x 0,5 m) wykonanego w 2012 r. umocnienia siatkowo-kamiennego.

Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Wykonano drogę technologiczną i wgłębiono grodzice stalowe typu GU06, stanowiące podparcie umocnień siatkowo-kamiennych. W kolejnej fazie dojdzie do formowania podłoża do wymaganej rzędnej, zabezpieczenia uszkodzonego terenu włókniną i ułożenia koszy siatkowo-kamiennych wypełnionych kamieniem.

Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Prace zakończą się formowaniem skarp zbiornika. By zabezpieczyć je przed ponownymi uszkodzeniami, zostaną humusowane i obsiane mieszanką traw.

Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Planowany termin zakończenia prac to 4 grudnia 2023 r. Koszt inwestycji wynosi prawie 445 tys. zł.

Sztuczny zbiornik Nielisz ma powierzchnię 950 ha i 19,5 mln m3 pojemności. Długość linii brzegowej wynosi 30 km. Na zaporze działa elektrownia wodna o mocy 362 kW. Obiekt powstał na rzekach Wieprz i Pór.

Abrazja to rodzaj erozji polegającej na ścieraniu podłoża skalnego przez przemieszczający się m.in. w zbiornikach wodnych luźny materiał skalny.

Przeczytaj także: Łódzkie – modernizacja zbiornika Jeziorsko. Ważny jaz wyremontowany

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!