Na nabrzeże dostarczany jest beton. Transportuje go barka wykonująca kilka kursów przez kilka dni w tygodniu od wyspy Ostrów do Długiego Pobrzeża. Na niej umieszczona jest betoniarka z „gruszką” o pojemności 6 m3. Z powodu dostaw zmieniono harmonogram działania kładki zwodzonej łączącej Główne Miasto z wyspą Ołowianka.

Roboty prowadzone są na odcinku nabrzeża o długości 500 m, od Mostu Zielonego do Targu Rybnego. Po zakończeniu inwestycji pobrzeże zachowa funkcję bulwaru i ciągu spacerowego. Dodatkowo powstaną miejsca do cumowania jachtów i niewielkich jednostek pływających.

Prace obejmują wykonanie ścianki szczelnej i przebudowę kolektora odprowadzającego wody opadowe z ul. Św. Ducha. Zamontowane zostaną pachoły cumownicze, belki odbojowe i drewniane okładziny nabrzeży. Wcześniej oczyszczono dno Motławy i zdemontowano z wody konstrukcje żelbetowe. Wykorzystano wyposażoną w młot wyburzeniowy koparkę umieszczoną na pontonie pływającym.

Prace mają się zakończyć w połowie 2025 r., przy czym są uzależnione od pogody. Przebudowa i wzmocnienie konstrukcji Długiego Pobrzeża ma zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników. Poprawi się estetyka, przywrócone będą walory historyczne tego miejsca. Wykonawcą prac jest firma Doraco. Koszt przebudowy przekracza 55 mln zł.

Przeczytaj także: Najdłuższy tunel kolejowy na świecie – co dzieje się na budowie Mont Cenis Tunnel