Na początku 2025 r. zostanie uruchomiony pierwszy w Polsce terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. Oczyszczono już akwen portu, przeprowadzono rozbiórki i wykonano podbudowę. Trwają prace przy nabrzeżach. Obiekt ma być jednym z najnowocześniejszych w Polsce.
Budowa terminalu instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. Fot. Orlen Neptun
- Podczas rozbiórek usunięto pirs stoczniowy i 370 pali żelbetowych
- Wkrótce rozpoczną się roboty żelbetowe i palowanie nabrzeży
- Z terminalu będą operować największe statki do transportu i instalacji wiatraków
Rozbiórki i niewybuchy
W maju 2023 r. rozpoczęły się rozbiórki, najpierw w części lądowej, a następnie wodnej. Usunięto m.in. pirs stoczniowy i 370 pali żelbetowych, na których był posadowiony, oczyszczono akwen. Wydobyto złom różnego rodzaju, elementy żelbetowe, drewniane pale i niewybuchy z czasu II wojny światowej (m.in. bomby lotnicze i głębinowe torpedy oraz pociski artyleryjskie).
Postawiono budynki warsztatowe i biurowe, ruszyły dostawy kruszywa (będzie nawierzchnią terminalu). Na kolejne miesiące zaplanowano roboty żelbetowe i palowanie dla wzmocnienia nabrzeży.
Świnoujście: terminal instalacyjny w budowie. Fot. Orlen Neptun
20 ha na składowanie elementów morskich turbin wiatrowych
Lądowa część terminalu instalacyjnego zajmie powierzchnię 20 ha. Będą tu przeładowywane i składowane kluczowe elementy morskich turbin wiatrowych, takie jak wieże, łopaty i gondole. Terminal będzie w stanie przyjmować też morskie stacje transformatorowe, ważące nawet 24 tys. ton – czytamy w komunikacie.
Obiekt będzie skomunikowany ze wszystkimi środkami transportu: kolejowym, promowym, lotniczym i drogowym. Położenie w głębi lądu uodporni go na warunki pogodowe. Powstanie 100 miejsc pracy. Część lądowa to inwestycja spółki Orlen Neptun.
Świnoujście: terminal instalacyjny w budowie. Fot. Orlen Neptun
Dwa nabrzeża i pogłębiony tor podejściowy
Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście odpowiada za budowę części hydrotechnicznej. Przewidziano pogłębienie toru wodnego od obrotnicy mielińskiej do terminalu, powstają dwa nabrzeża (każdy o długości 250 m). Ponadstandardowe parametry techniczne (chodzi głównie o obciążenia użytkowe) umożliwią wstępny montaż wież turbin wiatrowych liczących ponad 100 m i o jednostkowej masie około 1 tys. ton. Będą tu operować statki jack-up do instalacji turbin od 14 MW oraz jednostki heavy lift vessel transportujące elementy wiatraków.
Terminal najpierw posłuży budowie morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, później będzie wykorzystywany w kolejnych inwestycjach w elektrownie morskie.
Przeczytaj także: Umocnienie dna wzdłuż nabrzeża Przemysłowego w Porcie Gdańsk – przekazano plac budowy
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.