Wody Polskie podpisały kontrakt na prace bagrownicze na Wiśle w rejonie Płocka. Poprawią się warunki przepływu wód wezbraniowych i spływu lodu podczas odwilży. Efektem będzie wzrost bezpieczeństwa przeciwpowodziowego mieszkańców Płocka.
Zbiornik Włocławski. Fot. M./wikimedia
Prace będą prowadzone w korycie Wisły, w Zbiorniku Włocławskim, sztucznym akwenie, który powstał w wyniku spiętrzenia wód na zaporze we Włocławku. Do maja zostanie wydobyte 10 tys. m3 urobku, a docelowo do 1,5 mln m3 materiału dennego.
Dla Płocka takie roboty utrzymaniowe to ważna inwestycja, która zwiększy bezpieczeństwo powodziowe. Udrożnienie koryta Wisły przewidziano w dwóch miejscach:
- Radziwie/Płock w km 628+700 – 628+900 na obszarze Zbiornika Włocławskiego na terenie miasta Płock,
- przegroda śryżowa w km 637+350 – 637+600 na obszarze Zbiornika Włocławskiego w pobliżu miejscowości Maszewo.
W każdym z nich w wyniku pogłębiania zostanie usunięte do 5 tys. m3 materiału dennego. Wartość tej części zadania „Przeprowadzenie robót udrożnieniowych w obrębie Zbiornika Włocławskiego w celu poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego" wynosi około 500 tys. zł, wykonawcą jest spółka KASPOL Sebastian Sobótka.
Dalsze plany zakładają prace w jeszcze sześciu lokalizacjach, z których wybranych zostanie od 1 do 1,5 mln m3 urobku. Te przedsięwzięcia pochłoną 20-30 mln zł.
Przeczytaj także: Myślenice. Raba ma przestać zagrażać Zarabiu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.