Zarabie to popularne miejsce wypoczynku nie tylko dla mieszkańców Myślenic i najbliższych okolic, ale także krakowian. Planowana dokumentacja dotyczyć będzie długiego na 2,2 km odcinka wzdłuż Raby od miejscowości Stróża w stronę mostu (ul. Józefa Piłsudskiego) w Myślenicach oraz 0,6 km ujściowego fragmentu potoku Kobylaka.

Koncepcja to pierwszy etap prac przedprojektowych. Podczas opracowywania tej dokumentacji przeprowadzona ma zostać wstępna analiza możliwości efektywnej redukcji fali powodziowej w dolinie Raby w okolicy Myślenic. Wykonawca zajmie się także np. pozyskaniem danych niezbędnych do budowy modelu hydrologicznego typu opad-odpływ dla zlewni Kobylaka. Poza tym zaproponowane mają być przynajmniej trzy warianty zmniejszenia ryzyka powodziowego za pomocą rozwiązań technicznych i nietechnicznych, w tym dostosowanie jazu na Zarabiu w Myślenicach do wymogów w zakresie migracji organizmów żywych.


Zadanie obejmuje również przygotowanie wstępnego harmonogramu rzeczowo-czasowo-finansowego. Dla optymalnego wariantu powstanie program funkcjonalno-użytkowy. Prace mają rozpocząć się niezwłocznie po podpisaniu umowy i potrwać pięć miesięcy.

Wody Polskie na sfinansowanie zamówienia przygotowały 340 tys. zł, a w tej kwocie mieszczą się dwie zaoferowane ceny. Podczas analizy złożonych propozycji kryterium ceny ma wagę 60%, pozostałe 40% stanowi doświadczenie kierownika projektu.

W kolejnym etapie przewiduje się opracowanie dokumentacji projektowej, a następnie roboty budowlane.

Głównymi celami są:

  • zmniejszenie ryzyka powodziowego na terenie gminy Myślenice (dzielnica Zarabie);
  • bezpośrednia ochrona mieszkańców;
  • ograniczenie erozji bocznej i wgłębnej koryta Raby oraz ujściowego odcinka Kobylaka.

Przeczytaj także: Elbląg. Budowa zbiornika na Srebrnym Potoku