Po zakończeniu w 2022 r. zadania „Odtworzenie pierwotnej pojemności zbiornika przystopniowego w Rzeszowie na rzece Wisłok” przez rzeszowskie Wody Polskie przyszedł czas na odmulenie budowli.
Zbiornik Rzeszów. Odmulanie w 2022 r. Fot. Wody Polskie
Od zakończenia robót na bieżąco badano ilość dopływających do zbiornika osadów, wykonując okresowe badania batymetryczne. Transport tego materiału jest procesem naturalnym w przypadku zbiorników wodnych przepływowych. Utrzymanie przez inwestora efektu zrealizowanych działań jest konieczne, m.in. ze względu na współfinansowanie przedsięwzięcia ze środków funduszy Unii Europejskiej.
Zbiornik Rzeszów. Fot. Wody Polskie
Dlatego podpisano umowę o wartości prawie 6 mln zł z bytomską firmą. Wykonawca od 1 września rozpocznie prace przygotowawcze, a po 15 września przejdzie do robót odmuleniowych. Trwa już organizacja placu budowy związana z jego ogrodzeniem, przygotowaniem zaplecza dla pracowników i dostawą oraz montażem refulera oraz rurociągów tłocznych. Zakończenie realizacji inwestycji zaplanowano na pierwszą połowę grudnia 2024 r.
Zakończone wcześniej zadanie poprawiło warunki retencjonowania wody w Zbiorniku Rzeszów. Jego objętość podwoiła się i wynosi 1,2 mln m3.
Przeczytaj także: Podkarpacie. Co z nowym zbiornikiem przeciwpowodziowym?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.