Doszło do awarii jednej z zasuw za zaporze w Zagórzu Śląskim. Serwis walbrzych.naszemiasto.pl informuje, że przy brzegach jeziora Bystrzyckiego widać dno i muł, a woda cały czas przelewa się jednym spustem. Awarii uległa ponad 100-letnia zasuwa.
Zapora w Zagórzu Śląskim. Fot. sopthedrone/Adobe Stock
Do zdarzenia doszło 26 listopada w trakcie prac konserwatorskich, które wymagają podnoszenia i opuszczania zasuw w upustach. Jedna z czterech nie wróciła na swoje miejsce. Pracownicy jeleniogórskiego oddziału spółki Tauron zapewnili, że ustalono, jak zasuwę naprawić, przy czym z uwagi na jej zabytkowy charakter oraz napór wody nie da się zastosować nowoczesnych rozwiązań. Prace naprawcze mają być prowadzone pod wodą. Na początek zaplanowano montaż specjalnej konstrukcji, która uszczelni to miejsce. Potem przyjdzie pora na zasadnicze prace naprawcze.
Kamienna zapora w Zagórzu Śląskim ma 230 m długości i 44 m wysokości. Zbudowana została w 1917 r. na rzece Bystrzycy. Powstała z kamienia wydobywanego z okolicznych wyrobisk przed zalaniem doliny. Grubość zapory u podstawy to 29 m. Obiekt posiada 10 stałych otworów przelewowych, cztery upusty ulgi (w środkowej części korpusu) oraz dwa upusty denne.
Fot. TK_Office/Adpbe Stock
W wyniku budowy powstał zbiornik nazywany jeziorem Bystrzyckim (51 ha powierzchni, 8 mln m³ pojemności). Tauron informuje, że choć zaporę i akwen zbudowano głównie w celach przeciwpowodziowych, to obecnie mają cztery funkcje, także hydrotechniczną, retencyjną (to rezerwuar wody pitnej dla Dzierżoniowa, Bielawy i okolic) oraz rekreacyjną. Z zaporą związane jest też istnienie elektrowni wodnej w Lubachowie
Zapora wodna. Co to jest?
Zapora to budowla przegradzająca dolinę rzeki i spiętrzająca wodę, z której tworzy się zbiornik. Zapory wyznaczane są zwykle tam, gdzie doliny rzek tworzą tzw. gardło. Ich wysokość i długość zależy m.in. od planowanej pojemności zbiornika, szerokości doliny oraz głębokości rzeki. Głównym elementem zapory jest korpus, a najwyższym – korona.
Co to jest tama?
Tama to budowla regulacyjna stosowana w ramach regulacji rzek w celu wytworzenia nowego brzegu oraz jego utrwalenia. Tamy mogą być podłużne (wały równoległe do brzegu w celu odsunięcia nurtu), a także poprzeczne (ostrogi regulacyjne).
Przeczytaj także: Tauron. Niekontrolowany zrzut wody. „Napływ niemożliwy do kontroli”
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.