Trwa realizacja jednego z kluczowych projektów infrastrukturalnych stolicy – budowa pierwszego podziemnego tunelu tramwajowego w Warszawie. Ten odcinek w dzielnicy Ochota będzie rozpoczynał się pod Dworcem Warszawa Zachodnia, przebiegał przez Park Pięciu Sióstr i kończył w rejonie ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 r., gdzie trasa połączy się z istniejącą siecią tramwajową.
Fot. Soletanche Polska
– Przez ostatnie cztery lata pracowaliśmy przy modernizacji Stacji Warszawa Zachodnia, gdzie nasze rozwiązania geotechniczne były kluczowe m.in. przy budowie tunelu tramwajowego na poziomie -2. Obecnie kontynuujemy tę prestiżową inwestycję, uczestnicząc w kolejnym etapie budowy pierwszego podziemnego tramwaju w Warszawie – mówi Marek Wasiluk, Kierownik Projektu Soletanche Polska.
Marek Wasiluk, Kierownik Projektu Soletanche Polska
Za realizację tego odcinka trasy tramwajowej w kierunku Wilanowa odpowiada konsorcjum firm Grupa ZUE i Fabe Polska jako generalny wykonawca, natomiast prace geotechniczne są w zakresie Soletanche Polska.
Tramwaj do Wilanowa – etap realizowany na Ochocie
Projekt o długości 1,6 km, z czego około 500 metrów będzie biegło w tunelu, zakłada budowę dwóch podziemnych przystanków pod Dworcem Zachodnim, które zostaną połączone z przejściami podziemnymi, ułatwiającymi przesiadki na pociągi i autobusy. Tramwaj wyjedzie na powierzchnię w rejonie ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. i dalej będzie kursował w kierunku ul. Grójeckiej, skąd pasażerowie zyskają wygodne połączenie z centrum miasta, Okęciem oraz Wilanowem.
Czas przejazdu z ul. Grójeckiej do Dworca Zachodniego wyniesie około 5 minut, a podróż ze stacji metra Politechnika – nieco ponad kwadrans. Szacuje się, że linia przewiezie około miliona pasażerów rocznie. Projektanci zadbali również o ochronę zieleni w Parku Pięciu Sióstr, dzięki czemu budowa tunelu nie wpłynie negatywnie na środowisko naturalne w tym rejonie.
Trasa pn. Tramwaj na Wilanów o łącznej długości blisko 19 km, docelowo połączy Wolę, Odolany, Dworzec Zachodni, Ochotę, Mokotów i Wilanów.
Projekt podziemnego tunelu
Firma Soletanche Polska pełni kluczową rolę w realizacji jednego z najbardziej wymagających projektów infrastrukturalnych w stolicy. Odpowiada nie tylko za wykonanie zaawansowanych prac geotechnicznych związanych z budową tunelu, ale również za projekt posadowienia całej inwestycji.
W trakcie projektowania i realizacji napotkano szereg wyzwań inżynieryjnych, które wymagały zastosowania zaawansowanych rozwiązań technologicznych.
– Jednym z głównych problemów była obecność warstwy gruntów organicznych, takich jak gytiy o znacznej miąższości. Tego typu podłoże charakteryzuje się niską nośnością i dużą ściśliwością, co wymagało szczegółowych analiz geotechnicznych i dostosowania technologii fundamentowania – mówi Wiktoria Rzońca, Asystent Projektanta w Soletanche Polska.
Dodatkowym wyzwaniem była znaczna zmienność głębokości wykopu, od około 17 metrów aż do poziomu terenu, co miało istotny wpływ na obciążenia i statykę konstrukcji.
– Aby sprostać tym wymaganiom, zastosowano różnorodne rozwiązania w zakresie projektowania konstrukcji, w tym trzy różne grubości ścian szczelinowych oraz zmienną grubość płyty fundamentowej. Tego rodzaju złożoność wymagała niezwykle precyzyjnego podejścia zarówno w fazie projektowania, jak i realizacji – podkreśla Wiktoria Rzońca, Asystent Projektanta w Soletanche Polska.
Postęp prac budowlanych
Na tym etapie kluczowym elementem inwestycji są ściany szczelinowe, które w początkowej fazie robót zapewniają stabilność głębokiego wykopu, a docelowo staną się integralnymi ścianami tunelu tramwajowego.
Po wykonaniu ścian proces budowy będzie realizowany przy zastosowaniu technologii stropowej, znanej ze swojej efektywności w warunkach miejskich.
Metoda ta obejmuje trzy główne etapy:
- Budowę stropu tunelu, który zabezpiecza górną część konstrukcji i umożliwia kontynuowanie prac przy minimalnym wpływie na otoczenie.
- Wykonywanie wykopu metodą górniczą, co pozwala na kontrolowane usuwanie gruntu pod osłoną wcześniej zbudowanego stropu.
- Realizację płyty fundamentowej, stanowiącej podstawę konstrukcji i zapewniającej jej stabilność.
– Nasze prace rozpoczęliśmy w lipcu 2024 roku od realizacji pierwszych ścian w rejonie ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r., gdzie wykonano 53 sekcje ścian szczelinowych, każda o długości około 6,5 metra. Obecnie nasze działania koncentrują się na wyłączonym z ruchu pasie Alei Jerozolimskich. Na tym odcinku wykonamy 7 kolejnych sekcji ścian szczelinowych, które zostaną połączone z wcześniej wybudowanymi fragmentami tunelu w rejonie Dworca Zachodniego – wyjaśnia Piotr Scisłowski, Kierownik Robót w Soletanche Polska.
Piotr Scisłowski, Kierownik Robót w Soletanche Polska
Po zakończeniu robót w obszarze Alei Jerozolimskich Soletanche Polska przeniesie swoje działania na teren samego Parku Pięciu Sióstr, gdzie będzie kontynuować realizację tunelu tramwajowego.
Logistyka i organizacja na placu budowy
Bliskość centrum Warszawy, intensywny ruch w Alejach Jerozolimskich oraz na ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. czynią tę inwestycję szczególnie wymagającą.
– Prace w tym rejonie to spore wyzwanie. Jesteśmy blisko centrum Warszawy i Dworca Zachodniego, gdzie ruch na ulicy Bitwy Warszawskiej oraz w Alejach Jerozolimskich jest nieustanny. Ponadto, inwestycja ma charakter liniowy, co generuje szereg trudności takich jak: zarządzanie zespołami, dostawcami, logistyką sprzętu i materiałów oraz utrzymanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa na tak dużym obszarze – dodaje Piotr Scisłowski, Kierownik Robót w Soletanche Polska.
Zaangażowanie Soletanche Polska w rozwój infrastruktury transportowej
Soletanche Polska z dumą uczestniczy w realizacji projektów, które odpowiadają na rosnące potrzeby komunikacyjne mieszkańców polskich miast.
Oprócz budowy podziemnego tunelu tramwajowego na Ochocie, firma realizuje obecnie prace na takich inwestycjach jak budowa IV etapu Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, krańcowej stacji C1 Karolin drugiej linii warszawskiego metra oraz tunelu wyjazdowego do Stacji Techniczno-Postojowej Karolin. Na ukończeniu są również prace związane z przebudową i rozbudową Stacji Warszawa Zachodnia.
– Jako Soletanche Polska z dumą uczestniczymy w projektach, które kształtują przyszłość miejskiej infrastruktury. Nasze rozwiązania geotechniczne to solidny fundament dla inwestycji, które nie tylko usprawniają komunikację, ale także przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju miast – mówi Hubert Tomczak, Dyrektor Zarządzający Soletanche Polska.
Przeczytaj także: Komora „RETKINIA” – Soletanche Polska zakończyło produkcję ścian szczelinowych
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.