Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia wartego 7,5 mld zł wieloletniego programu „Zagospodarowanie Dolnej Wisły”. W planie jest budowa stopnia wodnego Siarzewo.
Źródło: screen youtube.com/@WodyPolskie
Stopień wodny Siarzewo. Co zbudują?
Zakłada się budowę stopnia wodnego poniżej Włocławka, na 706-707 km Wisły. Powstanie zapora, jaz, śluza żeglowna z miejscami do postoju jednostek pływających i lodołamaczy, koryto obejścia stopnia, dwie przepławki dla ryb oraz urządzenia do spływu ryb w dół rzeki.
Dzięki budowie zapory powstanie zbiornik wodny o pojemności 135 mln m3. Częścią stopnia ma być elektrownia wodna o mocy 80 MW.
Za budowę stopnia Siarzewo odpowiadać będzie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które podlega Ministerstwu Infrastruktury.
Stopień wodny Siarzewo – „za”
Strona inwestorska twierdzi, że stopień zapewni ochronę przeciwpowodziową około 100 tys. mieszkańców, 13 tys. budynków mieszkalnych, 726 społecznych oraz 183 zabytkowych. Ewentualne straty powodziowe, w sytuacji braku stopnia, szacuje się na 9,5 mld zł. Poza tym zbiornik wpłynąć ma na poprawę retencji i stosunków wodnych w tym regionie, a elektrownia wodna zwiększyć stabilizację krajowego systemu energetycznego. Wskazuje się także na rozwój gospodarczo-turystyczny nadwiślańskich terenów. Pomysłodawcy inwestycji zapewniają, że stopień będzie mieć relatywnie niewielki negatywny wpływ na środowisko.
Stopień wodny Siarzewo – „przeciw”
Przedsięwzięcie ma jednak także przeciwników, w dużej mierze wśród organizacji ekologicznych. W tym przypadku wskazuje się, że budowa stopnia Siarzewo wymaga przekształcenia koryta Wisły między Siarzewem a Włocławkiem w zbiornik przepływowy, co będzie oznaczać m.in. trwałe zalanie znacznej części doliny rzeki w tym miejscu i całkowite zniszczenie obszaru Natura 2000 – Włocławska Dolina Wisły.
Więcej o dyskusjach, jakie toczą się wokół tej inwestycji, pisaliśmy w artykule Stopień wodny Siarzewo na Wiśle: kontrowersyjny projekt?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.