Wody Polskie szukają wykonawcy dwudzielnego zbiornika retencyjnego w Elblągu. Obiekt zbudowany ma zostać na Srebrnym Potoku. Szacunkowa wartość zamówienia to 31,2 mln zł netto.
Elbląg. Fot. Marcin/Adobe Stock
- W wyniku ulewnych deszczów wody Srebrnego Potoku wiele razy sprawiały kłopoty
- Inwestycja w Elblągu ma już projekty budowlany i wykonawczy
- W przetargu kryterium ceny będzie mieć wagę 60%
Zamówienie obejmuje budowę zbiornika dwudzielnego przeciwpowodziowego i przeciwrumowiskowego Obszar o powierzchni 4 ha, na którym planowany jest obiekt retencyjny, w minionym roku został przygotowany pod kątem tego zamówienia. Przeprowadzono wycinkę drzew i krzewów, a linię energetyczną przeniesiono pod ziemię.
Elbląg. Na czym polega całe zadanie?
W ramach budowy zbiornika zaplanowano wykonanie wykopu pod czaszę, zapory ziemnej czołowej i przesłony przeciwfiltracyjnej z grodzic stalowych z żelbetowym oczepem. W korpusie zapory przewidziano żelbetowy jaz z przelewem stałym i przepławką dla ryb. Upust denny będzie zamykany zastawką naścienną w korpusie zapory czołowej, u podnóża której zamontowany zostanie drenaż odwadniający.
Zadanie polega także na wykonaniu zapory przeciwrumowiskowej (z grodzic stalowych z żelbetowym oczepem), a w niej zastawki zamykającej budowlę upustową. Dwie części zbiornika będą połączone kanałem, a wszystkie brzegi umocnione. Powstaną także dojazdy do obiektu i drogi eksploatacyjne. Zamówienie obejmuje również regulację Srebrnego Potoku w km 0+000-12+167 (do niecki wypadowej jazu).
Zbiornik powstanie na terenie Elbląga, w dolinie Srebrnego Potoku, w pobliżu ulic Marymonckiej i Sybiraków. Opracowano już projekty budowlany i wykonawczy. Roboty mają zostać przeprowadzone do 16 miesięcy od podpisania umowy. W ramach oceny złożonych oferty kryterium ceny będzie mieć wagę 60%. Pozostałe 40% to okres gwarancji i rękojmi. Pierwotnie Wody Polskie czekały na propozycje do 28 marca 2024 r., natomiast termin ten był już kilka razy zmieniany, obecnie obowiązujący to 20 września.
W minionych latach w wyniku ulewnych deszczów wody Srebrnego Potoku wiele razy sprawiały kłopoty. Zniszczyły m.in. szlak turystyczny w parku Bażantarnia, zerwany został Mostek Elewów, zalane było centrum Elbląga. Budowa zbiornika to jeden z etapów kompleksowej regulacji potoku.
Przeczytaj także: Elektrownia jądrowa. Wielkie elementy dotrą na budowę morzem
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.