• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Droga S7 do Myślenic. Dwa warianty Krakowa [MAPA]

Opublikowano: 26-09-2022 Źródło: UM Kraków, inzynieria.com, GDDKiA

Cały czas nie jest jeszcze gotowy tzw. korytarz społeczny dla budowy drogi ekspresowej S7 między Krakowem a Myślenicami. Co prawda w trakcie ostatniego posiedzenia zespołu zadaniowego Kraków przedstawił dwa warianty, jednak obie propozycje nie zyskały akceptacji samorządowców z gmin ościennych.


Nowa część zakopianki poprowadzona ma zostać tunelami. Fot. AndreasG/Adobe Stock Nowa część zakopianki poprowadzona ma zostać tunelami. Fot. AndreasG/Adobe Stock
  • Obecnie Kraków z Myślenicami połączony jest DK7
  • W Krakowie nie ukrywają, że budowa nowej zakopianki jest konieczna
  • Kością niezgody są proponowane pod budowę zakopianki obszary

Kraków zaproponował wariant wschodni i zachodni budowy nowej zakopianki. W przypadku obu przewidywana jest budowa kilku tuneli.

Droga ekspresowa S7, czyli zakopianka. WARIANT WSCHODNI

Droga ekspresowa S7 rozpoczęłaby się na węźle autostrady A4 Kraków Bieżanów, następnie od wschodu ominęłaby obszary chronione Kopalni Soli w Wieliczce. Nowa zakopianka pobiegłaby przez gminy: Wieliczka, Biskupice, Dobczyce, Siepraw i Myślenice (po wschodniej stronie tego miasta połączyłaby się z istniejącą S7 w okolicy Stróży).

Droga ekspresowa S7, czyli zakopianka. WARIANT ZACHODNI

Droga ekspresowa S7 rozpoczęłaby się na węźle autostrady A4 Kraków Kryspinów, dalej biegnąc przez gminy Liszki, Skawina, Sułkowice i Myślenice (po zachodniej stronie tego miasta). Także w tym wariancie nowa zakopianka włączona zostałaby w istniejącą S7 w okolicy Stróży.


Wariant wschodni jest modyfikacją szóstego korytarza przedstawionego w styczniu tego roku przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Nowa zakopianka: warianty Krakowa – POBIERZ MAPĘ

Nowa zakopianka – MAPA. Źródło: UM Kraków Nowa zakopianka – MAPA. Źródło: UM Kraków

Kraków potrzebuje nowej zakopianki

Zaproponowane przez Kraków warianty nie zyskały akceptacji gmin, przez które nowa zakopianka miałaby przebiegać. Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa, nie ukrywa jednak, że S7 Kraków–Myślenice musi powstać. Nie tylko ze względu na konieczność wyprowadzenia z Krakowa ruchu z północnego odcinka drogi S7 (która docelowo będzie prowadzić na północ Polski), ale również ze względu na fakt, że przeciążenie układu drogowego miasta i jego komunikacyjny paraliż wpływ będą mieć również na gminy sąsiednie i ruch w całej aglomeracji – powiedział.

W komunikacie po posiedzeniu zespołu samorządowcy przypomnieli, że tereny uwzględnione wcześniej przez GDDKiA nigdy nie były rezerwowane w planach zagospodarowania przestrzennego Krakowa i gmin ościennych. Poza tym są cenne przyrodniczo oraz intensywnie zabudowane.

Zakopianka. O co chodzi z budową drogi ekspresowej S7 Kraków–Myślenice?

Pod koniec stycznia tego roku GDDKiA zaprezentowała sześć korytarzy pod budowę drogi S7 Kraków–Myślenice (każdy o szerokości od 3 do 5 km). Studium objęto obszar prawie 3 tys. km2 na terenie siedmiu powiatów i 34 gmin. Plany zostały jednak oprotestowane przez mieszkańców i samorządowców.


W związku z protestami GDDKiA zaproponowała, by stworzony został korytarz społeczny. Specjalny zespół powołał Kraków, czyli największa miejscowość bezpośrednio zainteresowana budową trasy S7 do Myślenic. Choć korytarz społeczny miał zostać opracowany do końca września, to cały czas o kompromis jest trudno.

POBIERZ STRESZCZENIE STUDIUM DLA S7 KRAKÓW–MYŚLENICE

W 2026 r. do domknięcia całej drogi ekspresowej S7 o łącznej długości ponad 700 km brakować ma tylko około 20 km z Krakowa do Myślenic. Co prawda obecnie oba miasta łączy dwujezdniowa trasa krajowa nr 7 klasy GP, jednak ze względu na liczne wzniesienie, zjazdy i nienormatywne łuki, a także bliskość zabudowy nie bierze się pod uwagę jej przebudowy do parametrów ekspresowych.

Przeczytaj także: Oferty na budowę odcinków drogi S19 z dwoma tunelami

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia