• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Bezwykopowa renowacja rurociągu w Hiszpanii - ciekawa metoda

Opublikowano: 29-11-2022 Źródło: trenchless-works.com

Bardzo krótkie ramy czasowe i długie odcinki instalacji - to tylko niektóre z wyzwań, z jakimi wiązał się projekt odnowy rurociągów zakładu petrochemicznego w Hiszpanii. Wybrano interesującą technologię.


Fot. primusline Fot. primusline

Aby sprostać wyzwaniom jakie niosła ze sobą przestarzała instalacja, zdecydowano się na renowację istniejącego rurociągu za pomocą wzmocnionego aramidem systemu rura w rurze Primus Line. Zaletą tego rozwiązania bezwykopowego jest skrócenie czasu przestojów dzięki możliwości szybkiego montażu.
 
Hiszpański zakład petrochemiczny został zbudowany w 1966 r. i wytwarzał produkty ropopochodne. Obecnie zakład ten posiada zdolność produkcyjną 120 000 ton styrenu-butadienu-styrenu (SBS) i styrenu-etylenu/butylenu-styrenu (SEBS) rocznie. Do sprawnego działania potrzebuje ciągłego przepływu wody do chłodzenia i ochrony przeciwpożarowej. W związku z tym posiada sieć wodociągową składającą się z przepompowni i głównego rurociągu zasilającego o długości 6 km. Pierwsze 3600 m rury ma średnicę DN600 i zostało wykonane z betonu wzmocnionego płaszczem z blachy i cementu azbestowego. Kolejne 2400 m wykonane są z cementu azbestowego o średnicy DN350.

Wymagające warunku renowacji

Wodociąg przemysłowy, mający blisko 50 lat, zaczął wykazywać symptomy zbliżającego się końca swojej żywotności z powodu kolejnych nieszczelności w ostatnich latach, szczególnie na odcinku azbestowo-cementowym. Przypadkowy wyciek z rury betonowej pod skrzyżowaniem z peronem kolejowym przyspieszył konieczność podjęcia renowacji.

Fot. primusline
Fot. primusline

Rurociąg DN600 początkowego odcinka biegł równolegle do peronu linii kolejowej, więc jakakolwiek ingerencja w tym rejonie wymagała specjalnych zezwoleń na dostęp. Dlatego priorytetem był wybór technologii, która minimalizowałaby szkody w infrastrukturze.

Poszukiwania najodpowiedniejszej technologii bezwykopowej

Zakład petrochemiczny rozpoczął proces konsultacyjny z firmami specjalizującymi się w inżynierii bezwykopowej, szukając rozwiązania w zakresie renowacji istniejącego rurociągu które spełniłoby wymagania:

  • prace renowacyjne nie zakłócą działania zakładu
  • zostanie utrzymana wydajności hydraulicznej systemu
  • minimalny wpływ na posesje prywatne i środowisko 

Odrzucono opcję odnowienia magistrali metodą slipliningu z rurą HDPE. Zadecydowało zmniejszenie przepustowości hydraulicznej po renowacji oraz zbyt duża liczba wymaganych wykopów.

Fot. primusline Fot. primusline

Do realizacji prac wybrano wariant renowacji rurociągów za pomocą wzmocnionego aramidem systemu slipliningu Primus Line. Inwestycja obejmowała renowację rury giętkiej zbrojonej średniociśnieniowej DN500 oraz rury giętkiej zbrojonej średniociśnieniowej DN350.


O wyborze tej metody zadecydowały następujące czynniki:

  • brak konieczności pozwoleń budowlanych dzięki możliwości bezwykopowej renowacji na długich odcinkach z dojściem z istniejących studzienek
  • możliwość przeprowadzenia wszystkich prac rekultywacyjnych w oknach 30-godzinnych przerw w dostawach wody (w innym wypadku zbiorniki chłodnicze zeszły poniżej poziomu krytycznego, co wymusiłoby zatrzymanie produkcji)
  • minimalne zmniejszenie wydajności hydraulicznej dzięki niewielkiej grubości ścianki rur użytych do renowacji wynoszącej zaledwie 6 mm dla PN16

Co to jest bezwykopowa technologia sliplining?

Sliplining (relining długi) polega na wprowadzeniu do wnętrza istniejącego obiektu nowego przewodu z tworzyw sztucznych, stali czy żeliwa. Odcinki rur przygotowuje się poprzez ich łączenie na powierzchni terenu aż do osiągnięcia przewodu o wymaganej długości. Po umieszczeniu na miejscu, rura jest cementowana w celu utrzymania okładziny w danym położeniu oraz dla podniesienia jej sztywności. 

Fot. primusline Fot. primusline

Najczęściej stosowanymi materiałami okładzinowymi w slipliningu są poliuretan (HDPE i PE) oraz polichlorek winylu (PVC). W przypadku wkładek z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym (GRP) stosuje się poślizg segmentowy. Każdy segment jest opuszczany na miejsce, a następnie ustawiany na pozycji za pomocą maszyny.

Metoda slipliningu wykonano między innymi rekordową renowację rur wielkośrednicowych w Toronto, o czym pisaliśmy w artykule: 


Sprawna realizacja inwestycji – dzięki renowacji bezwykopowej

Renowację rurociągu w Hiszpanii planowano już w latach 2018-2021, jednak dopiero teraz możliwości inwestycyjnymi zakładu pozwoliły na realizację projektu. Działania zostały odpowiednio zaplanowane i zaprojektowane tak, aby przeprowadzić montaż 5800 m rury przeznaczonej do renowacji w dziesięciu odcinkach instalacyjnych. Czas trwania
faz wykonawczych dla wszystkich odcinków był krótki i zakładał tylko dwie przerwy w renowacji na dany odcinek. Były one wymuszone koniecznością usunięcia istniejących fragmentów cementu azbestowego, co wymagało specjalnego protokołu BHP.

Fot. primusline
Fot. primusline

Po usunięciu toksycznych materiałów montowano tymczasowe, bezpieczne odcinki rur, które umożliwiły przywrócenie obiegu wody. Następnie podczas drugiej przerwy demontowano elementy tymczasowe, przeprowadzano inspekcję kamerą każdej sekcji oraz montowano właściwe rury wraz z odpowiednimi łącznikami. Proces czyszczenia nie był konieczny, ponieważ główna rura nie zawierała żadnych zanieczyszczeń ani osadów.

Dwuskładnikowa żywica w łącznikach musiała twardnieć przez co najmniej sześć godzin, co skorelowano z przerwą nocną i prace można było płynnie wznowić następnego dnia.

Przeczytaj także: Mikrotunelowanie przez zastygłą lawę – nowe rozwiązanie techniczne

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia