• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Awaria w Warszawie. „Elementy były ukryte pod warstwami betonu”

Opublikowano: 25-10-2022 (Aktualizacja: 27-10-2022) Źródło: ZDM Warszawa

W Warszawie od początku września trwają prace w ramach przebudowy wiaduktu w ciągu ul. Marywilskiej. Podczas rozbiórki zachodniej części 50-letniego obiektu doszło do niekontrolowanego przemieszczenia podpory.


Wyburzana część wiaduktu w Warszawie. Fot. ZDM Warszawa Wyburzana część wiaduktu w Warszawie. Fot. ZDM Warszawa
  • Modernizacja wiaduktu w Warszawie rozpoczęła się ponad miesiąc temu
  • Teraz przyszła pora na prace rozbiórkowe
  • Roboty miały być prowadzone połówkami obiektu
  • Doszło jednak do zmiany w planie prac
  • Okazało się, że wiadukt musi zostać rozebrany od razu w całości
  • Wiadukt w ciągu ul. Marywilskiej powstał w latach 70. XX w.

Zgodnie z planem, w trakcie prowadzenia robót po zachodniej stronie wiaduktu, ruch wahadłowo miał się odbywać po jezdni wschodniej. Następnie, po przebudowie nitki zachodniej, sytuacja miała się odwrócić. Wyburzanie zachodniej części wiaduktu w Warszawie rozpoczęło się w miniony piątek (21 października 2022 r.) i miało potrwać do poniedziałku, jednak podczas robót okazało się, o czym informuje Zarząd Dróg Miejskich (ZDM), że stan techniczny zakrytych wcześniej elementów konstrukcji stwarza zagrożenie.

Dalej w komunikacie wytłumaczono, iż z uwagi na fakt, że elementy były ukryte pod warstwami betonu, nie można było wcześniej ocenić ich faktycznej kondycji technicznej. O ile całość obiektu pozwalała na funkcjonowanie, to po rozbiórce połowy nie zapewnia on już bezpieczeństwa użytkownikom.


Wskutek przemieszczeń, dźwigary płyty wiaduktu przeznaczonego do obsługi ruchu kołowego utraciły stabilność. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego uznał, że stan pozbawionej oparcia konstrukcji nie pozwala na bezpieczne użytkowanie.

Niemożliwe okazało się więc przywrócenie w poniedziałek ruchu wahadłowego na część wschodnią.

Warszawa: podczas rozbiórki wiaduktu doszło do awarii – zobacz ZDJĘCIA

ZDM Warszawa ZDM Warszawa

W środę (26 października) poinformowano, że gotowy jest tymczasowy chodnik. Naszym priorytetem było umożliwienie mieszkańcom dotarcie do przystanków transportu publicznego. Dlatego tuż po decyzji o wyłączeniu wiaduktu z ruchu, poleciliśmy wykonawcy budowę tymczasowego chodnika.

Fot. ZDM Warszawa Fot. ZDM Warszawa

W przypadku zasadniczych robót w ramach przebudowy wiaduktu obecnie trwa wywóz pozostałości po wyburzeniu połowy obiektu. Poza tym wzdłuż nierozebranej jeszcze części przeprawy zabezpieczane są różnegotypu kable.Po zakończeniu tego zakresu prac wykonawca będzie mógł przystąpić do wyburzania drugiej połowy obiektu.

Fot. ZDM Warszawa Fot. ZDM Warszawa

ZDM podał także, iż wykonawca zadeklarował, że przejazdy przez przebudowywany obiekt mają być możliwe po trzech miesiącach od momentu wyburzenia w całości istniejącej przeprawy.

Przebudowa wiaduktu w Warszawie a transport publiczny i organizacja ruchu

ZDM zapewnił w komunikacie, że komunikacja publiczna będzie funkcjonować zgodnie z projektem czasowej organizacji. Ewentualne dodatkowe zmiany będą wdrażane w miarę potrzeb i dodatkowych korekt na bieżąco, w celu zminimalizowania utrudnień dla mieszkańców.

Fot. ZDM Warszawa Fot. ZDM Warszawa

Przebudowa wiaduktu w Warszawie

Długi na 60 m i szeroki na ponad 17 m wiadukt w ciągu ul. Marywilskiej powstał w latach 70. XX w. Umożliwia przejazd nad bocznicą kolejową. Korzystali z niego kierowcy aut osobowych i ciężarowych, a także rowerzyści i piesi, przy czym z uwagi na pogarszający się stan techniczny, jeszcze zanim przystąpiono do modernizacji, jezdnie zawężono i wprowadzono ograniczenie w ruchu dla pojazdów o masie ponad 15 ton.

W ramach prowadzonej inwestycji wiadukt ma zyskać konstrukcję nośną w formie żelbetowej ramy, która zastąpi prefabrykowane belki strunobetonowe typu Płońsk w trójprzęsłowym wolnopodpartym układzie. Takie rozwiązanie pozwoli na przejazd nawet najcięższych pojazdów. Zgodnie z pierwotnymi zapisami w umowie, koniec wszystkich robót przewidziano na połowę 2023 r.

Zobacz także: Kończy się budowa estakady w Warszawie. Wkrótce odbiory – ZDJĘCIA

Fot. facebook.com/stolecznyzarzadrozbudowymiasta Fot. facebook.com/stolecznyzarzadrozbudowymiasta


Zobacz: Nocna budowa mostów Chrobrego we Wrocławiu

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia