Przy wyborze żywic do renowacji w technologii CIPP powinniśmy brać pod uwagę właściwości, które charakteryzują ich podatność na osmozę, a co za tym idzie, na korozję. Bardzo ważne są także właściwości mechaniczne krótkoterminowe, które są podstawą do obliczeń wytrzymałościowych i łatwo je sprawdzić w procesie inwestycyjnym – mówi Bogusław Wójtowicz z firmy POliner sp. z o.o. (sp.k.)

Badania długoterminowe od kilkudziesięciu już lat wskazują na to, że wszystkie żywice w rękawach są dobre. Zatem badania te nie są właściwym kryterium, ponieważ łatwo można dowieść, że będą pozytywne nawet dla bardzo złych żywic, które (wg badań) po 50 latach będą miały moduł na poziomie 50% modułu krótkiego i będą spełniać wymagania normy, ale będą całkowicie skorodowane i ulegną destrukcji już po kilku latach – dodaje Bogusław Wójtowicz, który o tym, czy i jak posługiwać się badaniami długoterminowymi przy wyborze żywic do rękawów, więcej opowie podczas III Konferencji CIPP Technology Days.

To jedyne wydarzenie w Polsce poświęcone w całości tej popularnej metodzie bezwykopowej. Trzecia edycja konferencji odbędzie się w dniach 9–11 stycznia 2019 r. we Wrocławiu. Szczegółowe informacje na jej temat znajdują się tutaj.

Przeczytaj także: II Konferencja „CIPP Technology Days: – Renowacja wykładzinami (rękawami) utwardzanymi na miejscu