• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Gazociąg Warszawski. Przewiert HDD pod Wisłą

Opublikowano: 08-05-2024 Źródło: Gaz-System

Zakończono liczący 1200 m przewiert HDD pod Wisłą. W otworze są instalowane rury DN700. Prace są związane z budową gazociągu Rembelszczyzna–Mory, czyli Gazociągu Warszawskiego.


Gazociąg Warszawski. Przewiert HDD pod Wisłą. Fot. Gaz-System Gazociąg Warszawski. Przewiert HDD pod Wisłą. Fot. Gaz-System

Gazociąg Rembelszczyzna–Mory będzie miał długość 28,5 km. Przebiegnie od tłoczni w Rembelszczyźnie w gminie Nieporęt do miejscowości Mory w gminie Ożarów Mazowiecki. W ramach jego budowy wykonano przewiert HDD o długości 1200 m pod Wisłą od gminy Łomianki do gminy Jabłonna. Maksymalne zagłębienie otworu wynosi 43 m.

Po zakończeniu przewiertu rozpoczęło się wciąganie odcinka gazociągu DN700. Realizacja przewiertu w technologii HDD pozwala na szybkie przekroczenie przeszkód terenowych, w tym przypadku rzeki Wisły. Złożoność przedsięwzięcia wynika z jego długości, głębokości posadowienia i trudnych warunków gruntowych – powiedział kierownik projektu Gracjan Wyszyński.

Fot. Gaz-System Fot. Gaz-System

Nowy gazociąg zwiększy dostępność gazu ziemnego dla odbiorców przemysłowych, jak i dystrybucyjnych. Jest niezbędny ze względu na rosnące potrzeby mieszkańców aglomeracji warszawskiej.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Realizacja tej instalacji wymagała też przebudowy wału przeciwpowodziowego Wisły w Łomiankach na odcinku Buraków–Sady. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie dofinansowało 80% kosztów zadania, którego wartość wyniosła 8 mln zł.

Oba przedsięwzięcia (budowa gazociągu i remont wału) poprawią bezpieczeństwo energetyczne i ochronę przeciwpowodziową Warszawy i okolicznych gmin.

Przeczytaj także: Kraków: budowa wodociągu wzdłuż autostrady A4. Znamy ceny

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia