Partnerzy portalu

Bezwykopowa budowa wodociągów w stanie Dakota Północna w USA

Opublikowano: 04-06-2024 Źródło: trenchlesstechnology.com

Na potrzeby zakładu przetwórstwa soi w Casselton w stanie Dakota Północna (Stany Zjednoczone) wykonano bezwykopowo dwa rurociągi HDPE. Zapewniają one wodę na potrzeby m.in. kotłów i chłodni kominowych.


Przewiert HDD w Dakocie Północnej. Fot. Radian Drilling Services Przewiert HDD w Dakocie Północnej. Fot. Radian Drilling Services

Dwa równoległe wodociągi HDPE mają po 41,8 km, tworzą skomplikowany system złożony z rurociągu o średnicy 30,5 cm, który łączy się z instalacją powrotną (20 cm). Przesył wody wynosi w pierwszym przypadku ponad 1400 l/min, a w drugim 950 l/min

Ze względu na przeszkody, wybrano do ich przekroczenia metodę horyzontalnych przewiertów kierunkowych (HDD). Wykonano dwa o długościach przekraczających 490 m wiertnicą American Augers DD-440T o sile ciągnącej 200 tys. kg. Miękki grunt składał się z mieszaniny piasku i gliny.

Wykonawcą przewiertów HDD była firma Central Trenchless, która we współpracy ze spółką Radian Drilling Services opracowała system nawigacji pozwalający na dokładne śledzenie wiercenia otworów pilotowych i monitorowania ciśnienia. 

Fot. Radian Drilling Services Fot. Radian Drilling Services

Ze względu na warunki pogodowe, mobilizacja sprzętu dla realizacji przewiertów HDD rozpoczęła się w styczniu 2024 r. W tym czasie trwały roboty wykopowe przy wykonywanie kanału o głębokości 9 m. Pierwszy otwór pilotowy wykonano w ciągu dziewięciu godzin, na drugi wystarczyło 7,5 godz. Po rozwierceniu, w jednym otworze zainstalowano rurę osłonową PCV o średnicy 30,5 cm i rurociąg HDPE (20 cm). W drugim obudowę stanowiły rury PCV o średnicy prawie 46 cm, rury HDPE miały 30,5 cm.

Generalnym wykonawcą była firma Abbott Arne Schwindt Inc.

Przeczytaj także: Ostrowiec Św.: jedno zadanie, trzy przewierty. Wykonawca wybrany

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia