• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ewolucja technologii HDD „Made in Germany”

Opublikowano: 24-09-2024 Źródło: zewnętrzne

Już w latach 80-tych ubiegłego wieku dział badań i rozwoju w TRACTO zadawał sobie pytanie, czy kierowanie odwiertem pod ziemią może naprawdę działać? Kiedy na początku lat 90. technologia HDD dotarła do Niemiec z USA, podjęto decyzję o opracowaniu systemu horyzontalnego wiercenia kierunkowego „Made in Germany". Tak powstała rodzina maszyn GRUNDODRILL.


W 1997 roku firma TRACTO wprowadziła na rynek pierwszą wiertnicę z obrotowym magazynkiem, który oszczędzał miejsce i przyspieszał pracę - GRUNDODRILL 20S W 1997 roku firma TRACTO wprowadziła na rynek pierwszą wiertnicę z obrotowym magazynkiem, który oszczędzał miejsce i przyspieszał pracę - GRUNDODRILL 20S

Pierwsze testy przeprowadzono przy użyciu młota pneumatycznego do przeciskania przez grunty, który został wyposażony w małe skrzydełka na jednym końcu i pochyloną głowicę na drugim, aby pomóc mu w pokonywaniu zakrętów, w zależności od położenia głowicy otworu. Próba była dość skuteczna, ale nie tak precyzyjna, jak przewidywali inżynierowie TRACTO. W połowie lat 80-tych zespół opracował GRUNDOMOLE, kreta przeciskowego łączącego ukośną głowicę sterującą z hydraulicznym naciskiem i obrotem. Następnie, na początku lat 90-tych, w USA pojawiły się pierwsze maszyny wiertnicze, którymi można było precyzyjnie sterować pod ziemią. Przeprojektowując te wiertnice i dodając gumowe podwozie gąsienicowe, TRACTO wprowadziło na rynek swoją pierwszą wiertnicę uruchamianą na powierzchni, GRUNDOJET. Początkowe wyniki wiercenia nie były jednak zadowalające. Między innymi, zmodyfikowane narzędzia nie były w stanie sprostać wymaganiom - wyginające się poszerzacze, pękające pod wpływem lokalnych warunków żerdzie wiertnicze, i brak odpowiedniego systemu wykrywania. Z tych niepowodzeń wyciągnięto jednak odpowiednie wnioski. TRACTO postanowiło opracować własny system poziomego wiercenia kierunkowego w oparciu o to doświadczenie i niemiecką precyzję. Ciężka praca zaowocowała powstaniem grupy wiertnic GRUNDODRILL.

Kamienie milowe w technologii HDD „Made in Germany Kamienie milowe w technologii HDD „Made in Germany

Wiercenie wspomagane płynem nie tylko miało ogromny potencjał na całym świecie, ale było również doskonałym dodatkiem do gamy technologii bezwykopowych „Made in Germany". Na początku lat 90-tych firma TRACTO zdała sobie sprawę, że istnieje zapotrzebowanie na wiertnicę do startu i rozruchu na powierzchni. W ten sposób powstał GRUNDOHIT, prekursor mini wiertnic GRUNDOPIT. Precyzja wiercenia kierunkowego w połączeniu z kompaktową konstrukcją - idealna do minimalnie inwazyjnych prac budowlanych w miastach. GRUNDOHIT został wyposażony w młot udarowy, który miał stać się znakiem rozpoznawczym rodziny GRUNDODRILL. Oprócz wiercenia, udar umożliwiał wbijanie się w twardą glebę, zapewniając niezwykle precyzyjne sterowanie.

Wczesne etapy rozwoju technologii HDD

W tym czasie TRACTO było jedynym producentem maszyn bezwykopowych wykorzystujących metodę horyzontalnego wiercenia kierunkowego w Niemczech. Bazując na doświadczeniu zdobytym podczas pracy z GRUNDOJET, inżynierowie TRACTO rozpoczęli pracę nad kolejną nową konstrukcją - GRUNDODRILL 6,5t. Korzystając z połączonego doświadczenia projektowego zespołu, technicy szybko zdali sobie sprawę, że wiertnica musi być mocniejsza i szybsza. Doprowadziło to do opracowania GRUNDODRILL 10S. To potężne urządzenie było w stanie samodzielnie dojechać do punktu początkowego odwiertu dzięki własnemu napędowi. Co więcej, technologia wykrywania firmy Digital Control była teraz wystarczająco rozwinięta, aby zapewnić lepszą precyzję celu. Systemy detekcji mogły teraz pokazywać warunki glebowe, a także obrót i nachylenie głowicy wiercącej. Od tego momentu inżynierowie TRACTO nadali priorytet precyzyjnemu i prostemu lokalizowaniu. Precyzyjny pomiar pomógł wyeliminować błędy.  

GRUNDODRILL 12G był kolejnym kamieniem milowym, który został wprowadzony na rynek w 1996 roku. Pod względem technicznym maszyna ta stanowiła milowy krok naprzód. Dzięki unikalnemu obrotowemu magazynowi żerdzi wiertniczych po raz pierwszy żerdzie były wprowadzane automatycznie. Była to ogromna korzyść dla operatora maszyny, który nie musiał już ręcznie wkładać żerdzi. GRUNDODRILL 12G posiadał jeszcze jedną nieodzowną innowację - była to pierwsza maszyna z kabiną i fotelem z dostępem do panelu sterowania. Oferując wysoki poziom komfortu operatora, jest to nadal kluczowa cecha wiertnic GRUNDODRILL.

1996: GRUNDODRILL 12G z magazynem bębnowym był pierwszą w historii wiertnicą HDD z automatycznym systemem wymiany żerdzi wiertniczych 1996: GRUNDODRILL 12G z magazynem bębnowym był pierwszą w historii wiertnicą HDD z automatycznym systemem wymiany żerdzi wiertniczych

Ten udany okres innowacji TRACTO trwa do dziś, a wkład klientów jest wykorzystywany do dostosowywania i ulepszania produktów. Podczas gdy nieżyjący już właściciel firmy TRACTO Wolfgang Schmidt prowadził produkcję wiertnic w kierunku produkcji seryjnej, zespół badawczo-rozwojowy opracował kolejną generację. Strategia ta miała również wpływ na inne produkty z gamy, w tym wiertnice, które stały się dzisiejszą odnoszącą sukcesy rodziną GRUNDOPIT. Eko-system innowacyjnej technologii wiercenia kierunkowego przeniknął, a doświadczenie z większych urządzeń zostało wdrożone w mniejszych maszynach i odwrotnie.

Mocniejsze i inteligentniejsze wiertnice HDD

Zapotrzebowanie klientów na większe i mocniejsze wiertnice HDD było siłą napędową rozwoju GRUNDODRILL 20S w 1997 roku - pierwszej wiertnicy z obrotowym magazynkiem. Ten ostatni stanowi kolejny kamień milowy w historii TRACTO i słusznie napawa jego wynalazcę, Elmara Kocha, ogromną dumą do dziś: „Dzięki temu unikalnemu magazynowi żerdzie wiertnicze mogą być obracane w koszu, co oszczędza miejsce i przyspiesza pracę".

Kolejna generacja pojawiła się w 2003 roku wraz z GRUNDODRILL 15N i jego półautomatycznym systemem obsługi żerdzi wiertniczych. Ta wiertnica HDD została wyposażona w elektroniczne sterowanie, dzięki czemu procesy wiercenia po raz pierwszy zostały przeprowadzone w pełni automatycznie. Maszyna ta stanowi rewolucję w rozwoju wiertnic. Dzięki coraz bardziej precyzyjnym, zintegrowanym systemom wykrywania ukształtowała przyszłość wiercenia kierunkowego.

Maszyny nie tylko stawały się „bardziej inteligentne", ale także miały bardziej atrakcyjny wygląd. TRACTO rozpoczęło intensywne prace nad projektami maszyn w 2005 r., czego dowodem było wprowadzenie na rynek kompaktowego i wydajnego GRUNDODRILL 25N, pierwszej maszyny z pokrywą z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym. Podczas projektowania najnowszej generacji JCS/ACS w 2016 r. TRACTO zatrudniło profesjonalnych projektantów przemysłowych, którzy nie tylko przyjrzeli się poszczególnym elementom, ale także całej koncepcji maszyny z perspektywy projektowej i udzielili cennych porad. Oprócz łatwości obsługi i większego bezpieczeństwa, projekt był również podstawą do produkcji seryjnej, co stanowi kolejny kamień milowy w historii TRACTO.

Kolejny etap HDD

Równie ważne w ewolucji gamy produktów było opracowanie GRUNDODRILL 18ACS, dzięki któremu TRACTO po raz pierwszy zaoferowało maszyny nie tylko do wiercenia strumieniowego, ale także do wiercenia w skale. Wyniki sprzedaży tej imponującej wiertnicy osiągnęły już trzycyfrową liczbę.

Po sukcesie „King of Rock" 18ACS, wszystkie modele nowej generacji GRUNDODRILL zostały zaprojektowane tak, aby mogły być używane jako Jet Condition System (JCS) do wiercenia strumieniowego lub jako All Condition System (ACS) do wiercenia w skałach. Koncepcja ta oferuje jeszcze więcej innowacyjnych funkcji, na przykład zdalnie sterowane wiercenie i zintegrowaną detekcję: Zintegrowaliśmy innowacje z ostatnich 20 lat i jeszcze bardziej ulepszyliśmy wiertnice - mówi CTO Meinolf Rameil. Najnowszym dodatkiem do naszej gamy wiertnic HDD następnego poziomu jest GRUNDODRILL ACS300, który łączy dziesięciolecia doświadczenia TRACTO w wierceniu skał z wysokowydajną technologią maszynową i maksymalnym stopniem automatyzacji. Oferując wszystkie innowacyjne funkcje i cechy zwiększające produktywność naszych wiertnic „nowej generacji", ACS300 umożliwia bezwykopową instalację rur o średnicy do 700 mm we wszystkich geologiach, w tym w skałach.

Najnowsza generacja wiertnic GRUNDODRILL JCS/ACS łączy w sobie maksymalną automatyzację i najwyższej jakości sprzęt Najnowsza generacja wiertnic GRUNDODRILL JCS/ACS łączy w sobie maksymalną automatyzację i najwyższej jakości sprzęt

W drodze do autonomicznego wiercenia

W przyszłości czeka nas kilka wyzwań: wymogi prawne dotyczące planowania, jakości i wdrażania stają się coraz bardziej złożone w dłuższej perspektywie. Coraz ważniejsza staje się precyzyjna dokumentacja procesu wiercenia wraz z rejestracją wszystkich danych. Niedobór wykwalifikowanych pracowników spowalnia rozwój branży wiertniczej. Zarówno wykonawcy, jak i producenci cierpią z powodu niewystarczającej liczby operatorów wiertnic w stosunku do zamówień. TRACTO jest pierwszym producentem, który dostarczył odpowiedź i polega ona na cyfrowej integracji - tj. połączeniu mechaniki, informacji o sterowaniu, danych z detekcji i doświadczenia operatora wiertnicy.

Ta wysoce zautomatyzowana koncepcja operacyjna przygotowała grunt pod autonomiczne wiercenie. Aby było to możliwe, TRACTO wykorzystuje sztuczną inteligencję i technologię czujników, np. do autonomicznego wykrywania przeszkód w ziemi. Przyszłe wiertnice HDD będą jeszcze bardziej wspomagać operatora i jeszcze bardziej rozszerzać możliwości technologii HDD.

♦♦♦

TRACTO jest współzałożycielem, projektantem i innowatorem technologii bezwykopowych. Firma z siedzibą w Lennestadt-Saalhausen w Niemczech projektuje, buduje i dystrybuuje maszyny i akcesoria do podziemnej instalacji i odnawiania rur. Ta oszczędzająca zasoby i zrównoważona technologia NODIG jest stosowana do budowy infrastruktury rurowej dla wody, gazu, energii elektrycznej, telekomunikacji, e-mobilności i ciepłownictwa, sieci światłowodowych, budowy rurociągów i odprowadzania ścieków. Klienci tych innowacyjnych systemów pochodzą głównie z sektora inżynierii lądowej i podziemnej, ale obejmują również przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i operatorów sieci. Od momentu założenia w 1962 r. firma TRACTO opracowała wiele przełomowych rozwiązań bezwykopowych i obecnie jest jedynym na świecie dostawcą pełnego zakresu technologii bezwykopowych. Firma z przedstawicielstwami w całych Niemczech i spółkami siostrzanymi w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Francji, Australii, Afryce i USA zatrudnia około 600 pracowników na całym świecie.

Więcej informacji na stronie TRACTO.com, a także na Facebooku, YouTube, Linkedin, Xing i Instagramie.

KONTAKT
Weronika Budzioch
T+48 732 350 267
weronika.budzioch@tracto.com

Przeczytaj także: Realizacja przy użyciu maszyny TRACTO

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!